A három campus egységes rendszerben, klinikai szemlélet alapján működik, hogy minden beteg a megfelelő helyen kapjon ellátást.
A legsúlyosabb állapotban lévő betegeket valóban a Klinikára viszik, és ott végzik a legkomolyabb műtéteket, míg a Kenézyben a közepeseket, a legkisebb felkészülést igénylőket pedig az újfalui kórházban? – tette fel a kérdést a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának a civishir.hu.
Merthogy főleg Biharban és a Sárréten élők tudatában ez van. Persze kérdéseink kiterjedtek a három kórház közötti „munkamegosztásra”, műszerezettségre, a betegek és az orvosok „átjárhatóságára” is. A Debreceni Egyetem M. Tóth Ildikó Sajtóközpontjától kapott válaszokból, ha pontosan nem is kérdéseinkre adtak feleletet, kiderül, hogy Hajdú-Bihar 2024 óta közös irányítás alá tartozó három kórháza között létezik a betegségek kezelése alapján egyfajta munkamegosztás, hiszen a sajtóközpont részletes válaszában leírt fejlesztések, beruházások, átszervezések erre utalnak. Ugyanakkor mindent megtesznek az immár Gróf Tisza István Campus néven szereplő berettyóújfalui kórház fejlesztése érdekében.
Az egyetem válasza előtt azonban nézzük az előzményeket. Miként jutottunk el odáig, hogy vármegyénk három kórháza a Debreceni Egyetem Klinikai központja irányítása alá tartozik. Az előkészítő munka 2022-ben kezdődött. A Debreceni Egyetem vezetése már akkor felismerte, hogy az egyre összetettebb egészségügyi kihívásokra térségi léptékű, szervezetileg és szakmailag is egységes válaszokra van szükség. Ennek megfelelően elindult az intézmények közötti jogi, szervezeti és informatikai rendszerek összehangolása.
A folyamat első látványos eredményeként a Kenézy Gyula Egyetemi Kórház teljes egészében beolvadt a Klinikai Központba. A két intézmény közötti együttműködés szorosabbá vált, a közös irányítás egyebek mellett lehetővé tette a betegutak jobb szervezését. Második mérföldkőként a berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház csatlakozott a Klinikai Központhoz, létrehozva a Gróf Tisza István Campust. Ezzel már nemcsak Debrecen városán belül, hanem régiós szinten is egységes ellátási struktúra jött létre. A csatlakozásnak köszönhetően a bihari és a sárréti térség lakói is közvetlenül részesülhetnek az egyetemi háttér biztosította magasabb színvonalú egészségügyi ellátásból, miközben az orvosképzés és szakorvosi továbbképzés újabb vidéki bázissal bővült. A három helyszínen folyó munka célja egy olyan összekapcsolt betegellátási modell kialakítása, amelyben a páciensek a leggyorsabban és leghatékonyabban jutnak megfelelő ellátáshoz, függetlenül attól, melyik telephelyre kerülnek, továbbá ez szolgálja a magas színvonalú orvosképzést és a klinikai kutatás igényeit is.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központja három campusán – a nagyerdei, a Kenézy Gyula és a berettyóújfalui Gróf Tisza István telephelyen – egységes szakmai elvek alapján, a területi ellátási kötelezettségeket figyelembe véve szervezik az ellátást. A betegek esélyegyenlősége elvén nyugvó rendszerben 2024-ben közel 4,5 millió beteget láttak el, hatvan fekvőbeteg-szakmában és több mint száz járóbeteg-szakmaterületen.
A Debreceni Egyetem tájékoztatása szerint a Klinikai Központ mára regionális jelentőségű betegellátó intézménnyé vált, amely Hajdú-Biharon túl a környező vármegyékből, sőt, a határon túlról is fogad pácienseket. Ennek hátterét a 2021 óta zajló szakmai és szervezeti integráció teremtette meg. A fejlesztések révén a legtöbb szakterület infrastrukturálisan és műszerpark szempontjából is megerősödött, így a magasan képzett egészségügyi személyzet stabil alapokon végezheti kiterjesztett feladatait.
A teljes információ a cikkben.