Az egészségügyről hetek óta tartó vitában már kifogynak az érvekből a felek.
Az alapellátási kerettörvény pénteki tárgyalásakor elhangzottakat veszik elő a frakciók „a magyar egészségügy helyzetéről" szóló hétfő délutáni vitanapon. Ez derül ki ellenzéki képviselőkkel folytatott beszélgetéseinkből és az ágazat hétvégi állami híreiből.
Az MSZP kezdeményezésére beiktatott napirendet késő délután, kora este tárgyalják, várhatóan média- és képviselői érdeklődés nélkül, egyre jobban kiüresedő széksorokkal. A jó esetben vita-félnapnak nevezhető felszólalások kicsivel több, mint négy órát kaptak a képviselők drága idejéből, ennek fele értelemszerűen a kormánypártoké, amelyek megkeresésünkre nem akartak előzetes összefoglalót adni érveikből – írja a Népszava – online.
Ma senki nem tudja, merre akar haladni a kormány, két fideszes sem ért egyet egymással, a stratégiának nevezett helyzetelemzések nem számon kérhetőek – mondja a szocialisták délutáni vezérszónoka. Tukacs István kommunikációs egészségpolitikának tartja az utóbbi hónapok állami lépéseit, egyben sürgeti, hogy a politika és a szakma bevonásával azonnal kezdődjön érdemi egyeztetés olyan nemzeti ügyekről, mint az egészségügy, az oktatás vagy a nyugdíjrendszer középtávú jövője. Ezeken a területeken minden beavatkozás 5-10 év múlva hoz érdemi eredményeket, amikor egyáltalán nem biztos, hogy a mostani kurzus lesz a kormányzó erő, bűn tehát egymásra mutogatniuk a pártoknak.
Az LMP kihasználta, hogy dupla időkeretet kérhet a parlamenti vitában. A párt vezérszónoka, Ikotity István a legnagyobb gondnak a dolgozói szegénységet tartja. A fizetésekből ma nem lehet megélni, ezért a szakemberek elvándorolnak, az itthon maradók a végletekig túlterheltek – sorola, majd emlékeztetett rá, hogy az év elején átfogó programot dolgoztak ki a bérből élők megélhetési gondjainak felszámolására. Emellett célzott egészségügyi bérfejlesztésre 100 milliárd forintos költségvetési átrendezést javasoltak azért, hogy az alapbérek nettó 50-70 ezer forinttal emelkedhessenek. Az LMP képviselője úgy látja, minderre megvan a fedezet, csak a kormányzati akarat hiányzik.
A frakcióval nem rendelkező pártoknak összesen 9 perc jut a mai egészségügyi vitanapon. A Demokratikus Koalíció nevében szót kérő Varju László 150 milliárdos működési és ugyanekkora éves fejlesztési igényről beszélt. Az egészséggazdaság képes lenne kitermelni magasabb bérek és ellátási színvonal mellett is, hogy nullszaldós legyen az ágazat, de ehhez át kellene alakítani a biztosítási rendszert és ki kellene dolgozni a külföldi betegek fizetős ellátásának módszertanát, ami bevételt hozna és segítene itthon tartani a kiváló szakembereket is – vélekedett Varju László.