Hazánkban közel 600 ezer kisgyermek alapellátásáról 3 800 védőnő gondoskodik.
Szombaton ünnepelte megalakulásának 100. évfordulóját a Magyar Örökség-díjas védőnői szolgálat. A jeles évfordulóra emlékeztek csütörtökön Kiskunfélegyházán, a városháza dísztermében. A védőnők már igazságot fognak tanítani, s azzal, hogy a védőnők, ezek a mai magyar tündérek kinyitják a szellőzetlen téli ablakokat és kinyitják a szegény, tudatlan fejeket, már meg is indult a magyar újjászületés folyamata – idézte Móricz Zsigmond sorait Vásárhelyi Erzsébet, megyei vezető védőnő ünnepi visszaemlékezésében. A látogatás – hangsúlyozta a szakember - ma is az egyik legnagyobb értéke, különleges erőssége a védőnői munkának. Kivételes lehetőség az a bizalmi kapcsolat, amely lehetővé teszi, hogy a védőnők beléphessenek a családok otthonába – olvasható a baon.hu portálján.
A történelmi áttekintés után Vásárhelyi Erzsébet a védőnők jelenlegi feladatairól beszélt, mint hangsúlyozta: kulcsfontosságú a daganatos megbetegedések megelőzésében a szűrővizsgálatok kiszélesítése. Most – európai uniós támogatással – újabb nagy lépést tehető ezen a területen. A védőnői méhnyakszűrés országos kiterjesztésével ugyanis bekapcsolódnak a szervezett méhnyakszűrés folyamatába.
A szakember elmondta azt is, hogy a másik fontos célkitűzésük az, hogy minden 7 éves kor alatti gyermek rendszeres és korszerű szűrővizsgálatokban részesüljön, a fejlődésükben veszélyeztetett gyermekek pedig a mostaninál hamarabb kerüljenek felismerésre. Ehhez azonban szükség van korszerű módszertani anyagokra, illetve az alapellátást végző házi gyermekorvosok és védőnők képzésére. Mivel a tapasztalatok szerint a szülők a kora gyermekkori fejlődéssel, illetve gyermekneveléssel kapcsolatos ismeretei hiányosak, nagyobb hangsúlyt fektetnek a jövőben a szülők tájékoztatására is, hogy ezzel is erősítsék a szülőkben felelősségérzet kialakulását.
Az ünnepségen elhangzott, hogy a csecsemők- és kisgyermekek alapellátásában jelenleg megfigyelhető területi egyenlőtlenségeket is csökkenteni szeretnék. Egy új informatikai rendszer kialakításával pedig hatékonyabbá teszik az információáramlást a védőnők és az orvosok – között. A végső cél, egy olyan védőnői módszertani egység kialakítása, amely tovább erősíti a védőnők munkájának szakmai színvonalát.