"Ha van feladat akkor az az, hogy az etikai önrendelkezést a kamara vigye tovább, nem szétválasztható a szakma és az etikai szabályozás".
Jelenleg súlyos problémák vannak a Magyar Orvosi Kamara (MOK) etikai rendszerének működésében, aminek közegészségügyi kockázata is van, idézte Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara elnöke a testület kongresszusán elmondott szavait az economx.hu.
Példaként említette, hogy a köztársasági elnök is azt írta a napokban, hogy a kamara léte a betegnek és a hivatásnak is érdeke. Tradicionálisan a német rendszerű kamarákhoz szokott tartozni az orvosi nyilvántartások vezetése és az engedélyek kiadása, a MOK feladata az etikai kötelezettségek betartatása, hogy ezzel biztosítja a szakma tisztaságát és a hivatás megfelelő működését. Álmos Péter szerint azonban ma olyan orvosok is praktizálnak, akik a méhnyakrákszűrést kamunak tartják, mert ugyanazzal a módszerrel történik, mint a covid-szűrés, és ezt az orvost már 70 ezren követik. De van olyan orvos is, aki a mammográfiai szűréssel kapcsolatban rákot okozónak gondolja a mell diagnosztikai vizsgálatát.
Ha van feladat akkor az az, hogy az etikai önrendelkezést a kamara vigye tovább, nem szétválasztható a szakma és az etikai szabályozás – tette hozzá Álmos Péter.
További fontos feladatként azt jelölte meg, hogy jelenleg a szakmai irányelvek készítése sem a kamaránál van, alig vannak érvényes irányelvek a szakterületeken.
Most egy reform zajlik az egészségügyben, és ez a változás feltörte a korábban organikusan szerveződő vagy a hálapénz olajozta betegutakat, és ezt a betegek megérzik, bolyonganak a rendszerben.