A korábbi évekhez képest változást jelent, hogy a légzőrendszer betegségei váltak a harmadik leggyakoribb halálokká.
Nőtt a házasságkötések száma és a gyermekvállalási kedv, bár továbbra is fogy Csongrád megye lakossága. A legtöbben még mindig szív- és érrendszeri betegségekben halnak meg, de a daganatos megbetegedések száma is magas. A szakemberek közben már a klímaváltozás következményeire is készülnek - írta a délmagyar.hu.
Mozgásszegény életmód, elhízás, dohányzás, túlzásba vitt alkoholfogyasztás és sózott, zsíros ételekre épülő étrend. Ezek a leggyakoribb okai a magas vérnyomásnak, a szívbetegségeknek és az infarktusnak. Csongrád megyében minden második ember szív- és érrendszeri betegségben hal meg, minden negyedik pedig rosszindulatú daganatos betegségben. A korábbi évekhez képest változást jelent, hogy a légzőrendszer betegségei váltak a harmadik leggyakoribb halálokká. A megyében a szálló por jelenti a legnagyobb problémát: 2017-ben 39 esetben lépte át a levegőben a por koncentrációja az egészségügyi határértéket, de csak 5 esetben kellett a riasztási szintet elrendelni.
A globális felmelegedés és a klímaváltozás miatt a megyében is gyakoribbak lesznek a hőhullámok és a hőségriadók. Az extrém meleg még az egészséges emberi szervezetet is megviseli, de a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők, az idős emberek és a kisgyermekek különösen veszélyeztetett helyzetbe kerülnek. Ha a napi középhőmérésklet meghaladja a 27 Celsius-fokot, akár 30 százalékkal is nőhet a napi halálozás. A klímaváltozás miatt pedig három olyan szúnyogfajta is megjelent az országban, ami eddig elkerülte a régiót. A tigrisszúnyog és társai olyan egzotikus fertőző betegségeket terjeszthetnek, mint a dengue-láz, chikungunya-láz vagy a zika vírus. Ezeket a trópusi kórokat még nem észlelték az országban, de a szakemberek szerint 5-10 éven belül Csongrád megyében is megjelenhetnek - írta a lap.