Az uniós országok közötti, az egészségügyi dolgozók vonzásáért és megtartásáért folyó verseny tovább súlyosbítja a helyzetet.
Európa súlyos egészségügyi munkaerőválsággal néz szembe. A gyorsan öregedő uniós országokban becslések szerint további 1,2 millió orvosra, ápolóra és szülésznőre lenne szükség. Az ápolók hiánya különösen jelentős, írja az euronews.com.
Az uniós ápolók jelentős része közeledik a nyugdíjkorhatárhoz, és csak kevés fiatal váltja őket a szakmában. Az ápolók gyakran szembesülnek kihívást jelentő munkakörülményekkel, beleértve a hosszú munkaidőt, a magas beteg-személyzet arányt, az alacsony fizetéseket és az érzelmi megterhelést. Sok ápoló kiégésről számol be, ami csökkenti a munkaerő-megtartási arányt, és elriasztja a fiatalokat a pályától.
Az uniós országok közötti, az egészségügyi dolgozók vonzásáért és megtartásáért folyó verseny tovább súlyosbítja a helyzetet. Felismerve a problémát, az EU egy hároméves kezdeményezést dolgoz ki, hogy új, jobb képzési programokat indítson, és fiatal diákokat vonzzon az ápolói pályára.
Bulgária jól példázza a jelenlegi kihívásokat. Az ország egy évtized alatt ápolóinak több mint 10%-át veszítette el. Sokan közülük más uniós tagállamokba távoztak, jobb fizetés és munkakörülmények reményében. Itt van például Elza, a délnyugat-bulgáriai Blagoevgrádi Állami Kórház 144 ápolójának egyike.
A teljes információ a cikkben.