Egy felmérés szerint, még ha lenne is a Covid-19-re vakcina, a amerikaiak 27 százaléka hallani sem akar róla.
Nem kérdéses, hogy a koronavírus újra lendületet vesz, és jön a járvány második hulláma. Az emberiség talán eredményesebb lesz a védekezésben, de arra is fel kell készülni, sokan meg fognak még halni az ősszel. Erről beszélt az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-ellenőrzési Hivatal (FDA) volt igazgatóhelyettese, Peter Pitts a Klubrádiónak.
Az amerikai koronavírus-járvány kezelésben központi szerepet játszó intézet egykori tisztségviselője szerint sok helyen már gyártják a koronavírus elleni vakcinát, pedig még nagyon sok a kockázat. Úgy látja, 2021 első negyedévében már lesz visszaigazolt hatóanyag, és ha beindul a tömeggyártás, akkor viszonylag könnyen átolthatják a lakosságot világszerte. A baj szerinte azokkal lehet, akik nem engedik majd beadni maguknak a vakcinát. Őket egyenesen egészségügyi terroristáknak nevezné.
- Ez még nem is a koronavírus-járvány második hulláma, mégis egyre több a fertőzött személy az Egyesült Államokban. Ön szerint mi miért történik?
- Sajnos az amerikaiak nem érzik át a járvány jelentette társadalmi felelősséget úgy, ahogy arra szükség lenne. Nem viselik a szájmaszkot, nem tartják be egymás közt a kért távolságot. Egyszerűen nem értik, hogy egymással is tartoznak ennyivel. Viszont a rossz hír mellett, van egy jó is. Ugyan a fertőzések száma magasan emelkedik, de a halálozásoké látványosan csökken. Ez azt is jelenti, megtanultuk, hogyan kell megvédeni a járványtól az arra legfogékonyabbakat, az időseket, a légzési betegségben, cukorbetegségben és egyéb, súlyosabbnak tekinthető betegségekben szenvedőket. A másik, ha már tüntetni mennek az emberek, amihez mindenkinek joga van, akkor ne csak az előírásokat tartsák be, hanem utána menjenek el tesztet végeztetni is.
- Az európaiak fegyelmezettebbek, és talán nagyobb felelősséget is éreznek egymás iránt.
- Így van. Amerika nem végzett jó munkát a felvilágosításban, és például 0 Valóban kockázatos feltenni a kérdést, hogy vajon jobb-e előbb nyitni, hogy a gazdaság újraindulhasson, vagy inkább elkerüljük a fertőzés veszélyes növekedését. Hisz mind a kettő az érdekünkben áll. Én azt mondom, ha felelősséget érezne mindenki a másik iránt, és úgy indulna be az élet, akkor mindkét esetben kisebb lenne a kockázat.
További részletek a riportban.