2021-ben a neurológiai betegségek több mint 3,4 milliárd embert, vagyis a világ népességének 43%-át érintették.
Egy igencsak kiterjedt új tanulmány alapján immár nem a szív- és érrendszeri megbetegedések, hanem a neurológiai rendellenességek, beleértve a szélütést, a migrént és a demenciát váltak globálisan az első számú betegséggé. Ez az eredmény az egészségügyi trendek drámai változását mutatja: 2021-ben a neurológiai betegségek több mint 3,4 milliárd embert, vagyis a világ népességének 43%-át érintették. Ez a szám lényegesen magasabb a korábban becsültnél, ami sürgető egészségi válságállapotot jelez - írta a rakéta.hu.
Az egyesült államokbeli Health Metrics and Evaluation (IHME) intézet által vezetett, több száz szakértő bevonásával végzett kutatás a globális egészségügyi mérőszámok sarokköveként szolgál. Jaimie Steinmetz, a tanulmány vezető szerzője az IHME-től kiemelte ezeknek az eredményeknek a jelentőségét, és kijelentette, hogy immár tehát az idegrendszer állapotai váltak a globális betegségteher fő tényezőjévé.
Az elmúlt harminc évben a neurológiai rendellenességek száma elképesztő, 59%-os növekedést mutatott, ami a globális népesség gyors öregedésének és bővülésének tulajdonítható.
A tanulmány 1990 és 2021 között 37 különböző neurológiai betegség hatását vizsgálta meg 204 országban. 2021-ben a számítások szerint a neurológiai rendellenességek miatt több mint 443 millió “egészséges évet” veszített el az emberiség világszerte, ami 18%-os növekedést jelent 1990 óta. Ez azt jelenti, hogy az agyi és idegrendszeri betegségek, mint például a stroke, a migrén vagy a demencia, jelentősen hozzájárultak az emberek életminőségének romlásához, és sokkal több “egészséges évet” veszítettek, mint korábban. További részletek a teljes cikkben olvashatók.