A bezárt szülészeti osztályok helyzete és a rendszer átalakításának indoka meglehetősen egybecseng.
A makói és a szentesi szülészet újraindulását is hozhatja akár az a rendelettervezet, amely módosítaná a szülészeti ellátást. Bevezetnének egy, a jelenlegieknél alacsonyabb ellátási szintet a rendszerbe, ahol jóval kevesebb szakorvos dolgozna és specialista sem lenne elérhető 24 órában. Ez éppen a szakemberhiánnyal küzdő szülészeteknek jelenthet megoldást - írta a délmagyar.hu.
A rendszer átalakítását a Belügyminisztérium azzal indokolta, hogy így tennék lehetővé alacsony kockázatú várandósság esetén, hogy intézményi keretek között is elérhető legyen a családias, bensőséges légkörű szülészeti ellátás. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy ezzel a létszámhiány is orvosolható lenne, hiszen I. szinten 15 ágyig elég lenne 3 fő szülész-nőgyógyász szakorvos. Mellettük 3 szülésznő és 5 ápoló dolgozna. Vagyis az sem biztos, hogy egy szülő nő egy ilyen intézményben szülészorvossal találkozna, lehet, hogy egy szülésznő segítene világra hozni gyermekét.
Szentesen is volt szülészet, azt azonban tavaly januárban szakemberhiány miatt bezárták, és bár a kórház már több mint fél éve a Szegedi Tudományegyetembe integrálva működik, a szülészetet még mindig nem nyitották meg, pedig azt tavaly őszre ígérték. Makón 2020-ban zárt be a szülészet, ott azóta sincs hír arról, hogy újraindítanák. Indokként a "humánerőforrás hiányt" jelölték meg. Hogy esetlegesen valamelyik városban lesz-e ilyen, 1-es progresszivitási szintű szülészet kialakítva, egyelőre nincs róla információ, de a bezárt osztályok helyzete és a rendszer átalakításának indoka meglehetősen egybecseng. Ráadásul mindkét településen nagy igény lenne arra, hogy a nők helyben hozhassák világra gyermeküket - írta a lap.