A fekvőbeteg ellátásban dolgozó szakdolgozók közel fele hagyná el az állami egészségügyet, derült ki a felmérésből.
Az egészségügyi szakdolgozók közel 90 százaléka elégedetlen a bérével. Minden ötödik ápoló pedig hivatást váltana – derül ki a Független Egészségügyi Szakszervezet felméréséből, amelyre 4600 munkavállaló, a magyar egészségügyi szakdolgozók mintegy 5 százaléka válaszolt, s amelynek eredményét az index.hu ismertette.
A válaszokból az derült ki, hogy az egészségügyi szakdolgozók közel 90 százaléka elégedetlen keresetével. Nagyon sokan közülük három műszakban és több munkahelyen vállnak munkát. Jelenleg akár heti 60 óra is lehet a ledolgozott munkaidő, ami ügyelettel együtt akár heti 72 óra is lehet átlagban. A legtöbben munkahelyi és anyagi kényszerből vállalnak nagyon sok túlmunkát. Nem ritka, hogy havi 280 -300 órát dolgoznak, a 168-176 órás törvényes munkaidő helyett - sorolta a válaszokat Dr. Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke.
A fekvőbeteg ellátásban dolgozók közel fele hagyná el az állami egészségügyet. A válaszadók mindössze egyharmada szeretne a jelenlegi munkahelyén maradni, amit a szakszervezet rendkívül riasztónak tart. Ennek oka, hogy a szolgálati jogviszonyról szóló törvény ellehetetleníti, hogy a dolgozók egynél több egészségügyi intézményben vállaljanak munkát. Ráadásul az új rendszer nem rendezte az intenzív osztályokon dolgozó ápolók műszakpótlékait sem.
Soós Adrianna szerint a szolgálati jogviszony bevezetése az egészségügyi szakdolgozók körében rosszabb anyagi helyzetet teremt, mert a kollektív szerződések kivezetése, a hálapénz eltörlése és a a mellékállások korlátozása jövedelemcsökkenéssel fog járni. Az alapbérek pedig rendkívül alacsonyak, amit a szakdolgozók többsége megalázóan kevésnek tart az elvégzett munkájához és megélhetéséhez képest. Ráadásul az orvosok megemelt bére is elszakadt az ápolók keresetnövekedésétől, ami ugyancsak bérfeszültséget teremt az egészségügyben. Továbbiak cikkben