Kezdeményezték, hogy a hepatitis B és szifilisz szűrés mellett HIV-re is szűrjék le a kismamákat az első trimeszterben.
Magyarországon szinte minden évben születnek HIV-fertőzött kisbabák. Ezeket a babákat látszólag egészségesen adják ki a kórházból, aztán hamar kiderül, hogy valami nagyon nincs rendben. Elkezdenek fogyni, légzési problémáik, hasmenésük, kiütéses és gombás fertőzéseik lesznek, és ha ezen a ponton nem jut eszébe valakinek, hogy elvégezzenek egy HIV-tesztet, akkor szinte biztos, hogy menthetetlen állapotba kerülnek - írta a nepszava.hu.
Noha egy várandós nőnek rengeteg vizsgálaton kell átesnie, és arról is megkérdezik, hogy szed-e valamilyen gyógyszert, van-e krónikus betegsége, fogyaszt-e alkoholt, kábítószert, dohányzik-e, előfordult-e a családban valamilyen krónikus betegség, arra a kérdésre a kismama, hogy HIV-fertőzött-e, azt fogja válaszolni, hogy nem, mert nem végeznek ilyen jellegű szűrővizsgálatot az állami terhesgondozás során.
Ami más országokban és a magánegészségügyben rutin, az az állami rendszerben egyelőre várat magára. Azért, hogy többé ne fordulhassanak elő hasonló esetek, a Retropajzs Egyesület a HIV-vel élőkért a Babagenetika Egyesülettel közösen elkészített egy beadványt a szakmai protokoll megváltoztatása érdekében, hogy a hepatitis B és szifilisz szűrés mellett HIV-re is szűrjék le a kismamákat az első trimeszterben. Jelenleg a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium döntésére várnak.
A járvány hazai megjelenése óta csaknem 5000 HIV-fertőzöttet szűrtek ki, alig félezren hunytak el AIDS okozta megbetegedések miatt, és évente csaknem 300 új fertőzött kerül az ellátórendszerbe – köztük egyre több heteroszexuális nő, anya –, úgy, hogy az elmúlt tíz évben harmadára csökkent a HIV-szűrések száma, noha a megfelelő terápiában lévő fertőzöttek nem fertőznek tovább. Ez azt jelenti, hogy a szűrésszámok arányában sokkal többen fertőződnek meg ma, mint eddig bármikor.