• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Egy-két éven belül is nagy változásokat lehetne elérni az egészségügyben

Lapszemle MA 06:09 Forrás: Klubrádió
Egy-két éven belül is nagy változásokat lehetne elérni az egészségügyben

"Az én olvasatomban az például biztosan nem volt jó ötlet a kormány részéről, hogy 2011-ben az egészségi intézményeket visszaállamosították".

"A következő kormány ne keseredjen el, csinálja a dolgát" – jelentette ki a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában az egészségügyi közgazdász Sinkó Eszter. Szerinte a magyar egészségügyi rendszer átalakítása nem igényelne évtizedeket: már három-négy, sőt akár egy-két éven belül is látványos javulás érhető el, ha megfelelő beavatkozásokat hajtanak végre. Ezt sok ponton meg kell tenni, de az alapellátás megerősítésével kell kezdeni, úgy látja, a gyógyulás kulcseleme a szakdolgozók bevonása és a teljesítményalapú ösztönzők bevezetése.

"Egy három-négy éven, sőt akár két éven belül is radikális változásokat el lehetne érni, mert sok ponton be kell avatkozni a rendszerbe, és az én olvasatomban, hogy ha az alapellátás megerősítésével kezdenénk az egészségügyi rendszer átalakítását, és oda sokkal több humán erőforrást telepítenénk, például gyógytornászokat, egészségpszichológusokat, dietetikusokat, illetőleg plusz szakdolgozókat raknánk a háziorvosok környékére még, akik levennék a háziorvosok válláról a teendők egy részét, akkor máris, egyrészt a hozzáférhetőség radikálisan javulna ezen a szinten ..." - fogalmazott az egészségügyi közgazdász a Reggeli gyorsban arra a kérdésre, hogy ha nem hirtelen sokkal több pénz lenne rá, akkor mennyi idő kellene ahhoz, hogy érzékelhető legyen a változás az egészségügyben.

Sinkó Eszter szerint, ha azokat a döntő részben önkormányzati tulajdonű szakrendelőket, amelyek kórházi háttér nélkül működnek, összetennék egy szakmai és gazdasági érdekeltségbe a háziorvosokkal, úgynevezett csoportpraxisokat hoznának létre, akkor meg tudnák oldani egy-két éven belül, hogy radikálisan kevesebben menjenek kórházba. A közgazdász szerint jelenleg a kórházi ellátórendszer nagyon leterhelt, brutális mennyiségű beteg zúdul rá, amit a struktúra nem bír el.

"Gyakorlatilag elképesztő turbulens jelenetek vannak minden nap a kórházi ellátórendszerben, többek között amiatt is, mert a kormány nem vette észre, de végül is a működésének az eredményeképpen kialakított egy olyan rendszert, hogy egy megyei kórház és mellette egy vagy kettő városi kórház legyen. De ezzel az a baj, hogy a megyei kórházakat nem ekkora terhelésre tervezték, ... és például a sürgősségi betegellátási osztályokon (SBO) jó néhány kórház elképesztő mértékben be van dugulva" – mondta az egészségügyi közgazdász.

A közgazdász szerint ma már a társadalom is egyre erőteljesebben érzékeli a problémákat, és az egészségügy rendre az első három legfontosabb ügy közé kerül a közvélemény-kutatásokban. Mégsem történik rendszerszintű átalakítás. Sinkó Eszter úgy látja, hogy a kormány félreérti a helyzetet, amikor úgy gondolja, hogy "ha több pénzt raknak, akkor elfolyik a pénz." Pedig valójában az intézmények teljesítményét is szabályozni, ellenőrizni és finanszírozni kellene, hogy láthatóvá váljon a pénz útja. Kriziálta az intézmények államosítását: "Ha megnézzük a kormányzati intézkedéseket, az én olvasatomban az például biztosan nem volt jó ötlet a kormány részéről, hogy 2011-ben az egészségi intézményeket visszaállamosították".

További részletek a teljes cikkben