• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egy letartóztatás miatt került bajba több ezer ember ellátása

Lapszemle MA 06:04 Forrás: hvg360.hu
Egy letartóztatás miatt került bajba több ezer ember ellátása

A kiskunhalasi doktornő kulcsfigurája a hazai transzegészségügynek, márpedig ierre vállalkozó szakember nagyon kevés van az országban.

Letartóztatták azt a kiskunhalasi orvost, aki kulcsszerepet játszott a transzneműek magyarországi ellátásában. Olyan emberek maradtak így gyógyszer és segítség nélkül, akik egy hormonterápia közepén állnak, és életük végéig rászorulnak a készítményekre. Az egykori páciensek a hvg360.hu-nak beszéltek a helyzetükről.

A probléma ott kezdődik, hogy nagyon kevés olyan szakember van az országban, aki kifejezetten transzegészségüggyel foglalkozik, kezdve az endokrinológusoktól a sebészekig. Az orvosok és az egészségügyi dolgozók ráadásul megtagadhatják az ellátást vallási vagy politikai nézetekre hivatkozva. Ahogy a letartóztatott doktornő egy 2021-es interjúban elmondta: a visszautasítás oka nem feltétlenül az elutasítás. „Mivel kevés az információ, az egészségügyben dolgozók félhetnek peres eljárásoktól, hogy később az a vád éri őket, hogy nem úgy jártak el, ahogy szakmailag elvárható lett volna” – magyarázta. 

Az a kevés orvos, aki mégis foglalkozik transzegészségüggyel, általában magánellátásban fogadja a pácienseket, ahogyan a kiskunhalasi orvos is tette. A bíróság közleménye szerint azonban összemosta az állami egészségügyi rendszerrel a privát rendelését. „A megalapozott gyanú szerint” 2022-től több sebészeti műtétet, kezelést és vizsgálatokat vállalt el privátban, de mivel a közeli kórházban is dolgozott, a műtéteket, közfinanszírozott ellátás keretében, már ott végezte az ügy másik gyanúsítottjával közösen.

A HVG-nek több érintett is arról beszélt, hogy a kiskunhalasi doktornő kulcsfigurája a hazai transzegészségügynek. Nemcsak sokakat operált, hanem ő végezte a közösség nagy részének hormonterápiáját is. Ugyanis a transznemű embereknek, ha elindulnak a tranzíció útján és belekezdenek a hormonterápiába (ez a műtét előtt és után is lehetséges), életük végéig szükségük lesz hormonkészítményekre.

Magyarországon már hosszú évek óta az az eljárásrend van érvényben, hogy ha egy orvos egy adott készítményt annak forgalomba hozatali engedélyétől eltérően szeretne használni, akkor azt engedélyeztetnie kell a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központtal (NNGYK). Márpedig kifejezetten transznemű emberek számára nem léteznek hormonkészítmények, az elérhető szereket más betegségekre fejlesztették, engedélyezték.

További részletek a teljes cikkben