Az antibiotikum-maradványok a szennyvizekben elősegítik az antibiotikum-rezisztens törzsek kialakulását.
Magyar kutatók olyan módszert fejlesztenek ki, amellyel megtisztítható a szennyvíz a gyógyszermaradványok jelentős részétől. A technológia ugyan nem olcsó, de hatékony – mondta az InfoRádió magazinműsorában Szabó László, az MTA Energiatudományi Kutatóközpont Energia- és Környezetbiztonsági Intézet Sugárkémiai Laboratóriumának tudományos munkatársa.
„Rengeteg gyógyszert szedünk, aminek egy része a kiválasztás során a vizelettel távozik a szervezetünkből. A szennyvízbe kerülnek, ahol komoly problémát jelentenek, hiszen a szennyvíztelepek a hagyományos technológiákkal nem tudják ezeket a szennyezéseket eliminálni. Így visszakerülhetnek az ivóvizeinkbe, amivel saját magunkat és a környezetünket is mérgezzük" - ismertette a problémát Szabó László.
Elmondta, hogy az antibiotikum-maradványok a szennyvizekben azért veszélyesek, mert elősegítik az antibiotikum-rezisztens törzsek kialakulását, így ha gyógyszert kell szednünk, az nem lesz olyan hatékony a baktériumokkal szemben.
Az antibiotikum-maradványok egy része egy bizonyos hatásfokig kiszűrhető, ám az is komoly problémát jelent, ha nagyon alacsony koncentrációban marad az ivóvízben – tette hozzá a kutató. „Ionizáló sugárzással próbáljuk ezeket a szerves szennyezőket eltávolítani, aminek során a vízből olyan reaktív ágenseket készítünk, amelyek képesek lebontani a szennyezőket" - ismertette Szabó László, aki szerint ez nagyon hatékony eljárásnak számít.
További részletek a weboldalon.