Az alváshiány fájdalmas, ezt eddig is tudtuk, most viszont szinte sokkoló dolgokat állít egy friss tanulmány.
„Kevesebb alvással a teljesítményünket próbáljuk növelni, azzal a logikával, hogy több időnk van, ergo többet tudunk teljesíteni, de az alvásmegvonással épp ez ellen dolgozunk – írta a player.hu egy korábbi cikkében. – Nem mellesleg a folyamatos alváshiány komoly betegségek kialakulásában is közrejátszik, elég csak a depresszióra, a szorongásra, a cukorbetegségre, a rák fokozott kockázataira, az immunrendszer működési zavaraira vagy a szívrohamra gondolni. Persze ezt nem úgy kell érteni, hogy ha valaki nem alszik eleget, az depressziós vagy cukorbeteg lesz, de orvosilag bizonyított tény, hogy ezeknek a betegségeknek a kialakulásában a nem megfelelő mennyiségű és minőségű alvás is közrejátszik.”
Ehhez képest egy friss kutatás most elég kellemetlen dolgokat állít. Mindenekelőtt azt, hogy az alváshiányt vissza lehet ugyan hozni, de csak akkor, ha nem halmozunk fel belőle túl sokat, és akkor is csak nagyon nehezen - írja a honlap.
A szükségesnél egy órával kevesebb alvás megfelel egy óra „alvásadósságnak”, és „minél nagyobb az alvásadósság, annál nehezebb bepótolni; előfordulhat, hogy nem is lehetséges a teljes felépülés, ha túl nagy alvásadósságot halmoztunk fel”, mondja a pszichiáter és alvásgyógyászati szakértő, dr. Alex Dimitriu. Talán az új tanulmány legijesztőbb eredménye, hogy egyetlen óra alváshiány bepótlásához négy egymást követő, hét-kilenc órás minőségi alvással eltöltött éjszaka szükséges.
Például ha éjszakánként hét óra az alvásigényed, de a hétköznapokban csak hat órát alszol, akkor péntekre lesz öt óra alvásadósságod. A kutatás szerint húsz egymás utáni estén lesz szükséged minőségi alvásra a teljes helyrehozatalhoz. Vagyis néhány óra plusz alvás a hétvégén jó eséllyel nem lesz elég.
És nem is jó várni a hétvégéig: az orvosok tanácsa szerint az alváskiesést jobb már másnap egy húsz-harminc perces nap közbeni szundival behozni, vagy aludni egy nagyot a következő este.
További részletek a cikkben.