• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egy tanulmány szerint a vérellátás lesz a klímaválság újabb áldozata

Lapszemle MA 06:03 Forrás: blikk.hu
Egy tanulmány szerint a vérellátás lesz a klímaválság újabb áldozata

Az elmúlt hetek esetei rávilágítanak arra, hogy a jövőben nem bízhatunk a szerencsében, és fel kell készülnünk az új problémákra.

Az éghajlatváltozás nemcsak a környezetünkre, hanem az egészségügyi rendszerekre is komoly hatással van. Egy friss tanulmány szerint a globális vérellátás biztonsága és stabilitása is veszélybe kerülhet. Az éghajlatváltozással kapcsolatos szorongás, valamint bizonyos egészségügyi állapotok – például a kiszáradás vagy az asztma – hatással lehetnek arra, hogy valaki alkalmas-e véradásra - írta a  Cosmos Magazin cikke alapján a blikk.hu.

A The Lancet Planetary Health folyóiratban megjelent tanulmány szerint az éghajlatváltozás hatásai, mint például a szélsőséges időjárási események és a fertőző betegségek terjedése, jelentős kihívásokat jelentenek a vérellátás biztonsága és hozzáférhetősége szempontjából.

Dr. Elvina Viennet, a University of the Sunshine Coast és az ausztrál Red Cross Lifeblood kutatója szerint sürgős intézkedésekre van szükség egy rugalmasabb vérellátó rendszer kiépítése érdekében. A kutatás rávilágít arra, hogy a természeti katasztrófák, mint például a hőhullámok, árvizek és ciklonok, nemcsak az emberek mobilitását korlátozzák, hanem a vér tárolását és szállítását is megnehezítik.

A közelmúltban lezajlott Alfréd trópusi ciklon példája jól mutatja, milyen hatással lehet egy időjárási esemény a vérellátásra. Queensland és Új-Dél-Wales északi részén 22 donorközpontot kellett bezárni és több mint 3 500 adományozási időpontot lemondani. Ez az eset rávilágít arra, hogy a jövőben nem bízhatunk a szerencsében, és fel kell készülnünk az ilyen helyzetekre.

A fertőző betegségek terjedése szintén komoly veszélyt jelent a vérellátásra. A megnövekedett csapadékmennyiség és a melegebb hőmérséklet fokozhatja a szúnyogok által terjesztett betegségek, például a Dengue-láz és a malária terjedését, ami szigorúbb donorszűrést tehet szükségessé. Helen Faddy, az UniSC docense szerint ez a jelenség új területekre is átterjedhet, ami tovább növeli a vérellátás biztonságának kockázatát.

Továbbiak a teljes cikkben