A következő 1-1,5 évben, ahol a képalkotó diagnosztikai készülékek még alkalmasak a működésre, ott nem cserélni fogják az eszközöket, hanem tesznek mellé még egyet.
Az egészségügy a választások kampánytémája lesz, mondta az egészségügyért felelős államtitkár a Magyar Kórházszövetség kongresszusán. Beszélt arról is, hogy az AI-ra nagyon nagy szükség van, és hogy az őszi jogalkotási ciklusban több jogszabály is kedvezni fog majd a meddő pároknak - írta összefoglalójában az economx.hu.
A laborhálózat fejlesztésével kapcsolatban Takács Péter elmondta: fontos, hogy az intézmények azonos nyelvezetet használjanak, strukturált laborleletekre van szükség valamennyi vérvételi ponton. Itt már dübörög a mesterséges intelligencia (AI), de a vastagbélrák szűréseknél és az emlőszűréseknél is használják az AI-t.
A mesterséges intelligencia szoftvereket pilot jelleggel elkezdték használni. Kiemelte, azt már látják, hogy a következő 50 évben az egészségügyben folyamatosan jelen lesz a humánerőforrás-krízis. Éppen ezért van szükségre az AI segítségére is. A képalkotó diagnosztikai felvételeknél a mesterséges intelligencia támogatásával a rendelkezésre álló magasan képzett humánerőforrás, a lehető legrövidebb idő alatt meg tudja hozni a beteg ellátása szempontjából a legjobb döntést.
Rendelkezésre áll egy hatalmas adatvagyon, és készül egy Ágazati Adatvagyon Stratégia is, aminek egyik oszlopa igazodik az európai egységes adattérhez is. Ez pedig azért fontos, mert ha egy magyar bekerül Európa valamelyik egészségügyi intézménybe, akkor a betegadatait bárhol le tudják kérdezni.
A CT és MRI- program jelenleg dübörög, idén 20 készüléket kapnak az intézmények 13 CT-t és 7 MRI-t, mivel novembertől az állami egészségügyben csak állami készülékekkel végezhető képalkotó diagnosztikai vizsgálat, ezért 6,7 milliárdért CT-ket és MR-készülékeket vett a főigazgatóság.
Magyarországon a képalkotó diagnosztikai vizsgálatoknál a várakozási idő relatív hosszú 6-10 hét CT esetében, és 8-12 hét MRI esetében, ez a várakozási idő Takács Péter szerint megfelel az európai standardoknak, középmezőnyben vagyunk.
De következő 1-1,5 évben, ahol a készülékek még alkalmasak a működésre, ott nem cserélni fogják az eszközöket, hanem tesznek mellé még egyet. Azért, hogy amikor egy sürgősségi ellátásra érkezett beteg miatt csúsznak a vizsgálatok, akkor a másik gép, a feltorlódott vizsgálatokat el tudja végezni. Preferálják a távleletezést, amire egyébként 7,5 milliárd forintot biztosítanak. Továbbiak a cikkben