• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egy teszt, amely elárulhatja, lesz-e infarktusunk három héten belül

Lapszemle Forrás: HVG Online

Az előzetes számítások szerint a teszt mintegy 65 fontba, azaz körülbelül 23 ezer forintba kerülne.

Olyan tesztről számoltak be a napokban kutatók, amellyel kimutatható lehet, hogy három héten belül várható-e szívinfarktus annál a betegnél, aki mellkasi panaszokkal kerül kórházba. Az egyszerű és olcsó teszt képes felismerni azokat a rendellenességeket, amelyek szívrohamot okozhatnak igen rövid időn belül – írja a Daily Mail híre nyomán a HVG – online.

A kutatási eredményekből kiderült, a teszt abban segíthet, hogy előre jelzi a veszélyt, amelyet így meg lehetne előzni. A jövőben, pedig akár mirochipként is beültethető, amely felismerné a közelgő baj jeleit. A vizsgálatnak azért lenne óriási szerepe, mert például Nagy-Britanniában a szívbetegség első számú gyilkosnak számít, minden hatodik percben meghal valaki szívinfarktusban.

A legtöbbb szívroham úgy kezdődik, hogy megreped egy artéria, ami a dohányzás, magas vérnyomás vagy egyéb tényezők következménye is lehet. Néhány hét után egy vérrög elzárja a vér útját, akadályozva a szervezet normál vérrellátását. A jelenleg elérhető vizsgálatok azonban nem tudják kimutatni az érfalon belül keletkező esetleges sérüléseket. Ezért történhet meg, hogy sokan, akik mellkasi fájdalommal mennek kórházba, jó leletekkel hazaküldik őket, aztán néhány nap múlva szívinfarktust szenvednek.

A jelenlegi kutatás kimutatta, hogy a szívrohamon átesett betegek vérében sokkal több és abnormálisan nagyobb endothel sejt keringhet, mint az egészséges emberek véráramában. A brit szakemberek azonban még óvatosak, azt mondják, a teszt még kezdeti fázisban van. A legfontosabb például az lenne, hogy kimutassák, ezek az abnormális sejtek csak szívroham előtt jelennek meg a véráramban, és más betegségeknél nem.

A téma azért is aktuális, mert szombaton az angol FA Kupa negyeddöntőjében Fabrice Muambát, a Bogdán Ádámot is foglalkoztató Bolton Wanderers játékosát kellett újra éleszteni, miután megállt a szíve. A 23 éves középpályásnak sokáig kritikus volt az állapota, hétfőn azonban már azt közölték, hogy jobban lett, önállóan lélegzik, és a szíve is mindenfajta segítség nélkül ver. Azóta folyamatosan javul az állapota.