• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egy újabb feketelistáról kell visszarángatni a magyarokat

Lapszemle 2024.05.03 Forrás: economx.hu
Egy újabb feketelistáról kell visszarángatni a magyarokat

Az orvostechnikai eszközgyártók szerint a legfontosabb az lenne, ha jobban helyzetbe hoznák a magyar gyártókat a tenderekben.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a 2030-ig szóló iparstratégiát fehér könyvként aposztrofálta, amiben az egészségipar fontos szerepet tölt be. Az orvostechnikai eszközgyártók szerint a legfontosabb az lenne, ha jobban helyzetbe hoznák a magyar gyártókat a tenderekben, írja az economx.hu

A 2030-ig víziókat megfogalmazó iparstratégia szerint az egészségipar erős ágazati múltjára és exportképességére való tekintettel kiemelt fókuszterület. Fontos lenne, hogy önellátóvá váljunk az egészségügyben a nélkülözhetetlen eszközökből. Másrészt, hogy 15 százalékról 30 százalékra emeljük a magyar termékek arányát a hazai egészségügyben. Valamint törekedni kell arra is, hogy a régióban a kutatás-fejlesztés területén egy meghatározó szereplők legyünk.

Az új iparstratégiára reagálva Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az Economxnak azt mondta: a magyar egészségipari stratégiának a magyar betegek érdekeit kellene szolgálnia. 

Felidézte, hogy 2017 végén volt egy kormányhatározat, ami hasonló célokat  fogalmazott meg, mint a mostani, de ennek a végrehajtása nem történt meg. Úgy véli, hogy a magyar egészségiparnak van egy nagyon jó túlélési ösztöne, mégpedig az, hogy exportra termel.

2019 körül a magyar gyártású orvostechnikai eszközök részaránya a magyar betegellátásban 18 százalékon állt, akkor ezt az arányt akarták megduplázni a korábbi stratégiákban. De most ott tartunk, hogy mára a hazai termékek aránya 15 százalékra csökkent – sorolta a szakértő.

Arra a felvetésre, hogy önellátóknak kell lennünk a magyar eszközökből ezekben a mondatokban még mindig a Covid-félelem köszön vissza, véli Rásky László. Valamint probléma, hogy a hazai gyártók termékeit a közbeszerzésekben sem preferálják. Az OSZ főtitkára úgy fogalmazott: azt kellene elérni, hogy a tenderekben ne érje hátrány a magyar gyártókat. És az is probléma a közbeszerzésekben, hogy az egyetlen egy szempont, ami dönt az az árazás.

További részletek az exonomx.hu-n