• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egyelőre nem lesz tömeges felmondás az egészségügyben

Lapszemle Forrás: hirado.hu - Népszava - Magyar Hírlap

A bejelentett béremelés miatt nem aktiválják a letétbe helyezett felmondóleveleket.

Nem aktiválják azokat a felmondóleveleket, amelyeket mintegy 2500 egészségügyi dolgozó helyezett ügyvédi letétbe a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) kezdeményezésére az ágazatban dolgozók anyagi és munkakörülményeinek  javításáért  - írja a hirado.hu.

Papp Magor, az MRSZ elnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: az előző nap bejelentett béremelés az elmúlt évtized legjelentősebb kormányzati intézkedése az egészségügyben. Ezt, továbbá a jelenlegi gazdasági helyzetet figyelembe véve, "megelőlegezett bizalmat tanúsítva", hogy a béremelés a 2013-ban folytatódik, az MRSZ elnöksége a Magyar Orvosok Szövetségével egyetértve úgy döntött: a letétbe helyezett felmondásokat nem "élesítik".

Kedden Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter, Szócska Miklós egészségügyi államtitkár és Giró-Szász András kormányszóvivő közös sajtótájékoztatón jelentette be a kormány döntését, miszerint az egészségügyi ágazatban dolgozók közül csaknem 86 ezer ember alapbérét emelik meg az idén. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár közölte: azon orvosoknak, akik - ügyeleti díjazás nélkül - jelenleg bruttó 350 ezer forintnál kevesebbet keresnek, bruttó 65.823 forinttal emelik a bérét. Ez a béremelésben érintett orvosok mintegy nyolcvan százalékát jelenti. A 350 ezer forintos határ felett 10 ezer forintos sávonként ötezer forinttal csökkenő mértékű lesz a béremelés. Az államtitkár megjegyezte: bízik benne, hogy a szakma pozitívan fogadja javaslatukat. A rezidenseknek az iratmegsemmisítőjét is felajánlotta, hogy együtt darálhassák be a rezidensszövetség által kezdeményezett akcióban összegyűjtött felmondóleveleket.

 

Papp Magor ennek kapcsán szerdán úgy nyilatkozott: a felmondólevelek gyűjtésekor azt vállalták, hogy ha nem lesz szükség az aktiválásukra, az adatvédelmi előírásoknak megfelelően a nyilatkozatokat meg kell semmisíteni. Ha ebben Szócska Miklós segíteni kíván, elfogadják – fűzte hozzá Papp Magor, aki arról is beszélt: még 2009-ben "hazát az orvosnak, orvost hazának" jelmondattal léptek fel, hogy érdekeiket érvényesítsék, majd 2011-ben "a teljes kilátástalanság határán" döntöttek úgy, hogy megharcolnak a magyarországi munkavégzés feltételeiért. Az "Élhető magyar egészségügyet" mozgalom felmondóleveles akciójához több mint 2500 orvos csatlakozott, ezzel, mint fogalmazott, "példátlan összefogás született". Ezen "vészjelzésükre" tavaly december végén döntött úgy a kormány, hogy az ágazatban dolgozók körülményeinek javítására 30 milliárd forintos keretet különítenek el. Akciójuknak is köszönhetően sikerült kiharcolniuk, hogy január elsejéig visszamenőleges hatállyal mintegy 66 ezer forinttal emeljék az orvosok egy széles rétegének bérét. Ezzel az ágazati bérrendezés irányába megtették az első "komoly" lépést - tette hozzá.

Papp Magor hangsúlyozta: "Az egészségügyi élhetővé tétele elkezdődött, de a pohár még csak félig van." Egyrészt fontosnak tartják, hogy a közeljövőben az alapellátás helyzetének javításához is megtalálják a szükséges többletforrásokat. Másrészt kiemelten fontos, hogy az idei béremelés 2013-ban és 2014-ben is folytatódjon, ennek eredményeképpen az orvosok bére érje el a hazai nemzetgazdasági átlagbér háromszorosát, és mindemellett a szakdolgozók munkáját is becsüljék meg. Megjegyezte, fontos, hogy a bérek rendezésével egy időben a kormány felvállalja az egészségügy morális megújítását és a hálapénzrendszer felszámolását is. A rezidensszövetség elnöke külön eredménynek nevezte a rezidensek számára előző évben indított ösztöndíjprogramot, amelynek révén a fiatalok szakképzésük alatt jelentős anyagi segítséget kapnak, továbbá hogy tavaly év végén az önként vállalt túlmunka jogi szabályozását is rendezték. Mindezeken felül pedig, mint mondta, ígéretet kaptak egy egységes, átlátható bérszámfejtési protokoll bevezetésére, valamint arra, hogy 2012-ben a rezidensek olyan "önkormányzati jogosítványt" kapnak, amelynek alapján rendeződhet a szakképzés minőségbiztosítása is.

Népszava – online arról adott hírt, az Orbán-kormány ajánlata szerint a bruttó 350 ezer forint alatt kereső orvosoknak bruttó 65.823 forinttal emelik a bérét, a 350 ezer forintos határ felett 10 ezer forintos sávonként ötezer forinttal csökkenő mértékkel. A kezdő orvosok mostani 90 ezer forintos béréhez nagyjából nettó 42 ezer forintos emelés jön hozzá. Az egészségügyi szakdolgozóknak új bértáblát dolgoznak ki, amelyben 22 ezer embernek bruttó 20 ezer forint feletti, további 32.300 embernek pedig bruttó 15 ezer forint feletti lesz az emelés mértéke. A béremelést július elsejétől fizetik ki, egy összegben január elsejéig visszamenőleg. A béralkuból azonban kimaradnak a felnőtt- és gyermekorvosi és a fogászati alapellátásban dolgozók, ami mintegy 12 ezer orvost és legalább 25-30 ezer szakdolgozót érint hátrányosan. Ráadásul a kabinet eddig nem mutatta be az idevágó jogszabályjavaslatait, ez pedig egyelőre bizonytalanságra ad okot, hiszen a bérígéret fedezeteként megjelölt források ténylegesen nem állnak rendelkezésre a költségvetésben – írja a Népszava – online.

A Magyar Hírlap – online arról írt, az orvosok elégedettek a Szócska Miklós által kedden bejelentett bérfejlesztéssel, a jövő héten a rezidensek ledarálják a több mint 2500 felmondólevelet. Keddtől tehát ismertek hát az orvosi és szakdolgozói béremelések konkrét számai is mértéke, vagyis az alkalmazottként dolgozó orvosok túlnyomó többsége (80 %-a) megközelítőleg bruttó 60 ezer forint béremelésre számíthat. A pénzt januárig visszamenőleg kapják majd kézhez, a tervek szerint a nyáron.
Papp Magor hangsúlyozta, ez a béremelés 20%-kal magasabb a cseh orvosok által tavaly elért mértéknél, egyúttal a legjelentősebb, amelyet magyar érdekképviselet eddig kivívott. Az akció hatására ösztöndíjprogram is indult a pályakezdőknek – folytatta –, emellett a rezidensek ígéretet kaptak arra, hogy fontos szerephez jutnak a szakképzés minőségbiztosításában.

A Magyar Hírlap – online továbbá arról is cikkezett, az MRSZ elnöke az akció sikerként könyvelte el, hogy „bár megkeresésünk ellenére egyetlen szakdolgozói érdekképviselet sem csatlakozott az orvosakcióhoz", a szakdolgozók is kapnak bérfejlesztést. S bár még nem oldódott meg a krízis – mondta Papp Magor –, a kormány mostani döntése mégis az egészségügy utolsó tíz évének legjelentősebb intézkedése. Nem szabad ugyanakkor elfeledkezni azokról sem, akik most kimaradtak a béremelésből. Az elnök hangsúlyozta, hogy forrást kell teremteni mindenekelőtt a háziorvosok jövedelmi helyzetének javítására. Megítélés kérdése, hogy félig üres a pohár vagy félig tele van. Papp Magor mindenesetre figyelmeztetett, hogy „a tisztánlátást most is meg kell őrizni". Történelmi megegyezés szerinte akkor születhet, ha a folyamat jövőre és azután is halad tovább, az orvosok bére eléri a nemzetgazdasági átlagbér háromszorosát, a kormány pedig morálisan megújítja az egészségügyet és felszámolja a hálapénzrendszert.

A felmondólevelek kiiktatásánál a rezidensek szívesen látják Szócska Miklóst, aki kedden saját iratmegsemmisítőjét ajánlotta fel a célra.