Egész napos ünnepségsorozattal emlékezett meg a Semmelweis Egyetem névadójáról, Semmelweis Ignácról születése 207. évfordulója alkalmából.
A Semmelweis-napi programok keretében koszorút helyeztek el a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban, a Belső Klinikai Tömbben, valamint a Szent Rókus Klinikai Tömbben található Semmelweis emlékműveknél. A programsorozat záróakkordjaként elismeréseket és kinevezéseket adtak át az arra érdemes Semmelweis-polgároknak a Nagyvárad téri Elméleti Tömbben, olvasható a Semmelweis Egyetem honlapján.
Semmelweis szülőháza tanúja volt egy géniusz születésének, aki forradalmasította az orvostudományt és élete árán is az igazság mellett állt – emelte ki dr. Nagy György, a Semmelweis Egyetem Reumatológiai és Immunológiai Klinika igazgatója. A Semmelweis-nap megemlékezéseinek első helyszínén, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumnál az igazgató hangsúlyozta, a Semmelweis-család élete szorosan összefonódott Pest városának fejlődésével. A kereskedő apa és édesanya ötödik gyermekeként a fiatal Ignác tehetsége korán megmutatkozott, pályája hamar az orvoslás felé fordult, Bécsben korának legkiválóbb orvosprofesszoraitól sajátíthatta el a szülészet és a sebészet tudományát, és a tudásvágy vezérelte vissza Budapestre is. Élete és munkássága drámai fordulatot vett, amikor a kor legsúlyosabb egészségügyi rejtélyével, a gyermekágyi láz pusztító járványával találta magát szemben. Kitartó munkával és áldozatvállalással kereste az okokat és a megoldást a gyógyításra és a megelőzésre, amelynek nyomán egy zseniális felismeréssel elrendelte a klórvizes kézmosást. Ennek nyomán számos elutasításban volt része, hiszen szembement az akkori kor tudományos dogmáival. Munkásságát igazából csak halála után, az aszeptikus elmélet elfogadásával ismerték el igazán, világszerte. Az igazgató hangsúlyozta, büszkeséggel tölti el, hogy egy olyan intézményhez, a Semmelweis Egyetemhez tartozhat a klinikája, amely méltó Semmelweis nevének viseléséhez, és amely mára nemzetközileg meghatározó tényezővé vált az orvosképzés, a gyógyítás és a tudományos kutatás terén. „Az idei évben március 1-jétől történelmi jelentőségű lépéssel csatlakozott az egyetemhez az Országos Mozgásszervi Intézet. Ez az integráció rendkívüli lehetőséget nyitott meg számunkra. Az Országos Mozgásszervi Intézet ma már a Semmelweis Egyetem Reumatológiai és Immunológiai Klinikájaként működik, jelentősen gazdagítva ezzel a Semmelweis Egyetem portfólióját, és jelentősen javítva pozíciónkat a mozgásszervi immunológiai betegségek és a rehabilitáció teljes spektrumának oktatásában, gyógyításában és kutatásában” – mutatott rá dr. Nagy György.
Ezt követően koszorúzással, főhajtással tisztelgett Semmelweis Ignác emlékfalánál dr. Nagy György, továbbá a Magyar Nemzeti Múzeum nevében dr. Zsigmond Gábor főigazgató és Varga Benedek, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum igazgatója.
További részletek a tudósításban.