• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egyre súlyosabb a háziorvoshiány

Lapszemle Forrás: Hír TV

Emberéletekben mérhető a pénzkivonás az egészségügyből – ezt támasztja alá a Kopint-Tárki intézet kutatása.

Az egészségügyi államtitkár vitatja az állításokat, azt hangoztatja, hogy a kormány az elmúlt években folyamatosan növelte az egészségügyi közkiadásokat. A korábbi egészségügyi miniszterek ötvenéves problémáról, illetve az egyének felelősségéről beszélnek.

A szerencsésebbek közé tartoznak azok, akiknek bármikor adva van a háziorvosi ellátás, de van, ahol több nyugdíjas orvos is két-három körzetet lát el egyszerre, hogy az emberek ne maradjanak segítség nélkül. Princz János szerint a jelenlegi rendszer lemondott a leszakadó kistérségekről, hiszen a tehetségek úgyis elköltöznek onnan – írja a hirtv.hu portálja.

Az ilyen leszakadó kistérségeknél a kevésbé iskolázott emberek maradnak ott, akik esetleg kvalifikáltabbak, ők elköltöznek. Az infrastrukturális viszonyok is olyanok, hogy kevésbé tudnak megfelelő életvitelt folytatni, szórakozási lehetőségek, regenerációs lehetőségek kisebbek, és talán az egészségügyi ellátórendszer sem olyan fejlett, mint a fejlettebb régiókban – mondta el Princz János háziorvos, a Magyarországi Praktizáló Orvosok Szövetségének Baranya megyei elnöke. Hozzátette: az ilyen térségekben élőknek a halálozása is magasabb az úgynevezett elitebb országrészekhez, illetve régiókhoz képest.

A háziorvos tapasztalatait erősíti meg a Kopint-Tárki intézet kutatása is. Az elemzés szerint az elmúlt 15 évben drasztikusan csökkent az egészségügyi kiadások összege, ráadásul a források elosztása sem egyenlő.

A 90-es évek elején a GDP-nek kb. a 6 százalékát költöttük közkiadásra, egészségügyi közkiadásra, jelen pillanatban ez olyan 4,7 százalék, és ez a csökkenő trend, ez kirí az európai mezőnyből és ellentétes a visegrádi országokétól is" – ismertette Orosz Éva, az ELTE TáTK munkatársa. Hozzátette: az a forráskivonás, ami a 90-es évek közepe óta zajlik a magyar egészségügyben az emberéletekben mérhető.

Másként értelmezi a számokat az egészségügyért felelős államtitkár. Ónodi-Szűcs Zoltán infláció felett növekvő forrásokról beszél, szerinte az adatokat csak a gyógyszer-támogatási rendszer átalakítása torzítja.

A Tárkival nekem van egy vitám ebben a dologban, és hadd cáfoljam meg a forráskivonás-kérdést. A forráskivonást, ha megnézi, és utánamegy annak, ha ennyire felkészült, hogy a költségvetésben mi történt az elmúlt években, akkor jól látja, hogy 2010-től kezdődően nincsen forráskivonás az egészségügyben, az intézményrendszernek a finanszírozása, az minden évben infláció felett növekszik - nyilatkozta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár.