A tartós hasmenés, véres vagy nyákos széklet, csökkent étvágy, fogyás és láz intő jel lehet.
Az IDB, vagyis gyulladásos bélbetegség, amely közé két betegséget sorol az orvosi szaknyelv: ezek a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa, vagyis fekélyes vastagbélgyulladás. Civilizációs betegség, amely Magyarországon 35-40 ezer ember életét keseríti meg, sokan azonban kínosnak érzik, hogy beszéljenek róla. Május 19-e az IBD, vagyis a gyulladásos bélbetegség világnapja – írja a nol.hu portálja.
Az IBD-s betegek száma rohamosan nő, Magyarországon 35-40 ezer ember érintett, közülük becslések szerint kétezer ember él sztómával. A betegség mindkét nemben azonos valószínűséggel fordul elő és leginkább az aktív, munkaképes korosztályt érinti. Az esetek mintegy 15 százalékában jelenik meg már gyermekkorban.
A gyulladásos bélbetegség oka máig ismeretlen, azonban valószínűleg a genetikai és környezeti tényezők egyaránt közrejátszanak a kialakulásban.
A tartós hasmenés, véres vagy nyákos széklet, csökkent étvágy, fogyás és láz intő jel lehet – mondta Miheller Pál, a Semmelweis Egyetem II. sz. Belgyógyászati Klinikájának adjunktusa. Az IBD nem gyógyítható, a kezelés célja a panaszmentesség elérése és fenntartása, illetve a bélnyálkahártya eltéréseinek megszüntetése. Súlyos esetben gyakran szorulnak a betegek szteroid kezelésre, majd azt követi az ún. biológiai terápia, amelyet középsúlyos-súlyos, illetve a konzervatív terápiákra nem reagáló páciensek számára adnak.