Magyarországon az ily módon szennyezett gyümölcsminták aránya a 2011-es 3,0 százalékról 2021-re 8,9 százalékra emelkedett.
Az európai polgárok egyre inkább ki vannak téve az úgynevezett PFAS-vegyületeket tartalmazó „növényvédőszerek” koktéljainak – olvasható a Pesticide Action Network Europe és a Magyar Természetvédők Szövetsége sajtóközleményében - idézte a magyarhang.hu. Magyarországon 2011 és 2021 között a vizsgált 8801 gyümölcsminta 12,7, a 8596 zöldségminta 7,5 százaléka tartalmazott legalább egy PFAS-peszticidet.
A per- és polifluoralkil anyagokat, azaz a PFAS-vegyületeket „örök vegyi anyagokként” is emlegetik, mivel rendkívül makacs módon megmaradnak a környezetben és az emberi testben – olvasható a PAN Europe friss tanulmányában. Elszennyezik a vízkészleteket és felhalmozódnak a talajban, az élelmiszernövényekben és az élő szervezetekben, beleértve az embert is. A rendelkezésre álló korlátozott bizonyítékok számos, a PFAS-vegyületeknek való kitettséghez kapcsolódó egészségkárosító és környezeti hatásra utalnak. Előbbi esetében a magzatokat érintő kockázatokat, az agykárosodást, az endokrin rendszert károsító hatásokat valamint a rákkeltő tulajdonságokat szokták emlegetni. A tanulmány szerzői szerint a PFAS-vegyületeket az ipar vagy szándékosan juttatta be a „növényvédőszerekbe” néhány fluoratom hozzáadásával, hogy növelje azok hatékonyságát, vagy bomlási melléktermékként keletkeztek. A gazdák általában nincsenek tudatában annak, hogy „örök peszticideket” permeteznek a terményeikre.
Az EU országaira koncentráló tanulmány szerint 2011 és 2021 között 31 különböző PFAS-vegyületeket tartalmazó peszticid szermaradványát mutatták ki a gyümölcsökben és a zöldségekben. Emellett tíz év alatt megháromszorozódott azon gyümölcsök és zöldségek száma, amelyek legalább egy PFAS-peszticid szermaradványát tartalmazzák. A 2021-es adatok szerint az Európában termesztett gyümölcsök különösen szennyezettek voltak (például a vizsgált eper 37, az őszibarack 35 és a sárgabarack 31 százalékban), gyakran három-négy különböző PFAS-ból álló koktélt is tartalmazott egyetlen gyümölcs.
Magyarországon az ily módon szennyezett gyümölcsminták aránya a 2011-es 3,0 százalékról 2021-re 8,9 százalékra emelkedett.
További részletek a teljes cikkben