Tíz-tizenegyezer jogosult ellátásába kénytelenek besegíteni a meg nem térült összeget behajthatják.
Évről évre nő az állam által megelőlegezett gyermektartásdíj összege, annak ellenére, hogy 2012 óta azt gyermekenként havi 14 250 forintban maximálták. A Magyar Államkincstár adatai szerint a 2012-ben e célra előirányzott 1,5 milliárd forint helyett 1,932 milliárdot, 2013-ban a tervezett 1,7 milliárd forint helyett pedig már 2,245 milliárd forintot fizetett ki az elvált szülők gyermekei számára az állam – írja a vg.hu portálja.
A szakállamtitkár egy, a témában indított vizsgálat kapcsán arról tájékoztatta az állampolgári jogok biztosát, hogy mindez annak a következménye, hogy folyamatosan emelkedik, napjainkban már eléri a 10-11 ezret a jogosultak száma. Mivel a bíróságok által megállapított gyermektartásdíj összegek is egyre nagyobbak, „indokolttá vált az igényeknek és az állam teherviselő képességének összhangba hozatala". Ezért nem lehetséges az, hogy a gyermeküket egyedül nevelő, elvált szülők – a korábbi gyakorlathoz hasonlóan – teljes egészében megkapják az államtól a gyerektartás összegét.
A megelőlegezett tartásdíjat elvileg vissza kell fizetni, mégpedig kamatostul. A meg nem térült összeget pedig, szintén elvileg, adók módjára be lehet hajtani. Az államtitkár azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy e „második körös" behajtás alacsony hatékonyságú, amit alapvetően a tartásdíjra kötelezettek jövedelmi, vagyoni helyzete magyaráz, nem a hajlandóság csökkenése, illetve nem a szabályozás hiányossága.