Csendes gyilkosként ostromolja a szívünket, az agyunkat és több más szervünket. Pedig ma már egész egyszerű tenni ellene.
Magyarországon az egyik vezető haláloknak emberemlékezet óta a szív- és érrendszeri problémák számítanak. Különböző felmérések, így például az OECD éves jelentése is rendszeresen kitér erre, de hiába tudunk róla, valamiért a magyarok mégsem tesznek ellene, így a helyzet nem sokat változik, írja a Telex.
Egészségi oldalról nagyon sok tényező áll emögött, és az egyik legjellemzőbb a magas vérnyomás. A felnőtt lakosság 40, a 60 évesnél idősebbek nagyjából 60 százalékát érinti, és gyakorlatilag csendes gyilkosként ostromolja a szívünket, az agyunkat és több más szervünket. Pedig ma már egész egyszerű tenni ellene.
„Ma a jó vérnyomás célértéke 120/70. Nem lehetünk elégedettek egy 140-150-es vérnyomással, pedig a betegek gyakran azzal jönnek, hogy »jó a vérnyomásom, ilyen 140-150 körül van«, mert az sajnos növeli a kardiovaszkuláris rizikójukat” – magyarázta Papp Judit, a Honvédkórház kardiológiai osztályának belgyógyász-kardiológus szakorvosa. Bizonyos esetekben, például idős, nagyon elesett betegek esetén az orvosok picit megengedőbbek lehetnek, de a legtöbb embernél a 120–130/70–80 Hgmm-es céltartományba kell beállítani a vérnyomást.
Ahhoz, hogy megtudjuk, mennyi a vérnyomásunk, nem kell időpontot kérni és elcaplatni a háziorvoshoz vagy a kardiológiára, hiszen a mérés otthon is elvégezhető. Ennek az első és egyik legfontosabb lépése az, hogy az ember vegyen egy pontos, megbízható vérnyomásmérőt. Méghozzá olyat, ami a felkaron mér, ugyanis a csuklós verzió pontatlanabb, így az inkább eseti mérésekre jó, például ha az ember elutazik, és mindenképp mérnie kell.
Ma már több weboldal is létezik, ami a hiteles mérőket listázza (mint például a Német Hipertóniaszövetségé), de egy gyógyszerészt is érdemes lehet megkérdezni a gyógyszertárban. Nem feltétlenül érdemes az első, legolcsóbb mérőt lekapni a polcról, de nem is kell feltétlenül sok tízezret kifizetni egy ilyen eszközért. A lényeg az, hogy a vásárlás előtt érdemes kicsit utánaolvasni a különböző mérőknek.
„Elég tág a piac, és sajnos befurakodik sok olyan termék, amit nem teszteltek megfelelően” – mondta Papp doktornő.
Ha valakinek van otthon vérnyomásmérője, és reggelente és esténként 5-6 perce, mindenképpen hasznos, ha időnként megméri a vérnyomását. Papp doktornő szerint azoknak, akiknek stabilan 120/70 alatt van a vérnyomásuk, elég háromévente ránézniük, hogy még mindig minden rendben van-e. Negyven év felett azonban már nekik is érdemes évente mérniük, mert ahogy öregszünk, az ereink rugalmassága csökken, és folyamatosan növekszik a magas vérnyomás kialakulásának esélye.
Viszont bárkinek, akinél megjelennek a magas vagy alacsony vérnyomás tünetei (például fejfájás, szédülés, kettős látás, gyengeségérzés, mellkasi fájdalom), vagy akinél már diagnosztizálták a betegséget, érdemes naponta, de legalább hetente mérnie. A kardiológus szerint a magas vérnyomás többnyire az idősebbeket érinti ugyan, de már nagyon fiataloknál is előfordul.
„Fiataloknál mindig keresni kell a mögötte lévő más okokat, az endokrinológiai betegségeket, vesebetegségeket, ott lehet egy olyan ok, ami okozza ezt a vérnyomást, és nem az úgynevezett primer vagy esszenciális hipertóniáról van szó, ami gyakorlatilag csak az életkorból következik” – magyarázta Papp Judit.
A teljes információ a cikkben.