A kórház és a szolgáltató közötti ellentét miatt naponta már félszáz beteg kénytelen több órát várakozni sugárterápiára.
Zajlik a végrehajtás a Medcenter ellen, amely több mint egy éve hiába követeli a pénzét a miskolci megyei kórháztól. Az utóbbi több mint 11 hónapja nem fizet a szolgáltató sugárterápiás eszközeinek a használatáért, így az nem tudja törleszteni azok árát a banknak. A finanszírozó tavaly tavasszal már zálogjogot jelző címkét ragasztott a lineáris gyorsítóra, ősszel pedig a végrehajtó fölmérte a kalapács alá „vethető” ingatlant, azaz a régió daganatos betegeinek ellátását szolgáló sugárterápiás centrumot - írja a Népszava.
...
Körülbelül már egy hónapja kérik a várakozó betegek türelmét az egyik gép meghibásodása miatt a váróban. A baj azonban ennél jóval nagyobb. A centrum lapnak nyilatkozó munkatársa szerint az elmúlt egy hónapban naponta már 10-30 beteget nem tudtak fogadni, mert a korábbi négy helyett huzamosabb ideje csak két gép működik. E hét csütörtökén és pénteken már csak egyet tudtak használni. A többi javításra vagy cserére vár. Ám hiába áll egy vadonatúj eszköz becsomagolva a raktárban, a tulajdonos Medcenter és a kórház közötti elszámolási vita miatt nem lehet üzembe helyezni.
Úgy hírlik, a kórház egyetlen saját gépét is hamarosan hetekre leállíthatják, hogy egy 40-50 milliós beruházással valamit javítsanak az állapotán. Az összegért egy olyan panelt szerelnek a régi gépre, amellyel ellenőrizhetővé válik, hogy a terápiás sugár valóban oda érkezik-e, ahol a daganat van. Ezalatt megint csak egy gép lesz használható. A helyi szakember szerint a szerelés két hete alatt egészen biztos, hogy a napi 160-180 betegnek jó ha a felét tudják majd fogadni.
2018 áprilisában megszűnt a Borsod megyei kórház és a sugárterápiás eszközöket biztosító Medcenter Kft. közötti szerződés. A cég eredetileg 2006-ban kötött 15 évre szóló megállapodást, amelyben azt vállalták, hogy két új lineáris gyorsítót és egy CT-t telepítenek, azokat üzemelteti és karbantartja. A kórház élére 2016-ban kinevezett Tiba Sándor egy gazdasági átvilágítás után az Állami Egészségügyi Ellátó Központ illetékeseinek szóbeli jóváhagyásával leállította a szolgáltató számláinak kifizetést. Az addig a Medcenter által foglalkoztatott embereket átvették. A gépek azonban egy kivételével ma is a Medcenter tulajdonában vannak.
Ám miután a cégnek a kórház azóta sem fizet, így törleszteni sem tudják a gépek vásárlásához fölvett hiteleket. Tavaly márciusban a finanszírozó Raiffeisen Bank zálogjog bejegyzéssel látta el a daganatos betegek kezeléséhez használt sugárterápiás gépeket. Ezeket emiatt karbantartani, javíttatni, megbontani, eladni csak a bank előzetes írásos engedélyével lehet. Jelenleg a miskolci centrumban az onkológiai betegek sugárterápiás ellátása lényegében hatósági engedély nélkül, a Medcenter tulajdonában lévő épületben és eszközökkel zajlik. A finanszírozó bank elindította a végrehajtást is a Medcenter ellen. Azaz az is előfordulhat, hogy kalapács alá kerülnek a régió daganatos betegeinek ellátását szolgáló berendezések.
További részletek a cikkben.