• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Életveszélyes is lehet a rendszeres sportolás

Lapszemle Forrás: szon.hu

Tragédiát is hozott a múlt hét végén a fővárosban rendezett Ironman 70.3 elnevezésű nemzetközi triatlonverseny.

A résztvevőknek 1,9 kilométert kellett úszni, 90 kilométert biciklizni, majd 21,1 kilométert futni. Egy 41 éves szlovák férfi futás közben, nem messze a céltól lett rosszul, a szervezők azonnal riasztották az Országos Mentőszolgálat munkatársait, akik kórházba szállították. Az újraélesztés azonban nem járt sikerrel, a pozsonyi Új Szó szerint a sportoló szíve nem bírta az extrém terhelést. Sajnos gyakorta fordul elő hasonló a maratonikon, hosszú távú, nagy erőkifejtést igénylő sportolás közben. Hogyan lehetne megelőzni az ilyen tragédiákat? – teszi fel a kérdést a szon.hu portálja.

Aki az egyébként üdvözítő és példás, rendszeres mozgásra akarja adni a fejét, első körben a háziorvosával beszélje ezt meg. Nemcsak makkegészségesek sportolhatnak, hanem betegségekkel küzdők is, ám ők szigorú kontroll mellett. Azt is el kell dönteni, hogy milyen gyakorisággal, mennyit és mit szeretnénk vállalni. Erről ugyancsak részletesen számoljunk be az orvosunknak. Más a helyzet, ha valaki az átlagos egészségmegőrző mozgásformától többet akar bevállalni. Őt versenyzőként kell kezelni akkor is, ha egyébként csak magában, vagy baráti társaságban mozog, nem klubban.

Amennyiben valaki harmincöt évesnél idősebben akar sportolni, feltétlenül forduljon sportorvoshoz – kezdte megszívlelendő tanácsait dr. Sánta János kardiológus főorvos és sportorvos, aki hozzátette azt is, versenyszerűen sportolóknál ez kötelező, de az amatőröknél is elengedhetetlen.

A szakember legfontosabb feladata feltárni a rizikófaktorokat, illetve elengedhetetlen a szív ultrahangos és terheléses vizsgálata. Az eredmények ismerete alapján a sportorvos véleményezi azt, hogy mi az a mozgásforma, a gyakoriság és terhelés, ami még nem okoz egészségkárosodást. Ám ez csak az alap, aki komolyabb terheléses sportolást választ, az forduljon szakemberhez, erőnléti edzőhöz, személyre szabott edzésterv alapján tréningezzen. Amennyiben bármilyen szokatlan jelzést kapna a szervezetétől, haladéktalanul jelentkezzen orvosánál – emelte ki a kardiológus főorvos, aki azt is megjegyezte: heti három alkalommal legalább félórás mozgás már egyértelműen lépés az egészségmegőrzés felé. Az általa javasolt mozgásformák az úgynevezett kardiotréningek, kocogás, futás, úszás, kerékpározás, labdajátékok. Aki edzőteremben inkább a súlyzózásra, a test formálására voksol, annak hasonlóan fontos az alapos kivizsgálás és a rendszeres kontroll. No, meg az orvos által javasolt és megfelelő kiegészítők, és csakis azok fogyasztása.