Kökény Mihály szerint a számok is azt mutatják, hogy Orbán és kormánya hihetetlen felelőtlenséggel és cinizmussal hanyagolja az egészségügyet.
A számok is azt mutatják, hogy Orbán és kormánya hihetetlen felelőtlenséggel és cinizmussal hanyagolja az egészségügyet, a felelős tisztségviselők és politikusok pedig elképesztően gátlástalan, hazug sikerpropagandába csomagolják mindezt.” Egyebek között erről beszélt a Hírklikknek Kökény Mihály, akit egy, a minap napvilágot látott reprezentatív felmérés kapcsán kerestünk meg. Ebben arra jutottak, hogy az utóbbi évben a magyarok mintegy harmada vett igénybe magánegészségügyi szolgáltatást, átlagosan 137 ezer forintot hagyva ott. A korábbi egészségügyi miniszter szerint egyáltalán nincs rendben, hogy az egészségügyre kiadott minden száz forintból körülbelül egyharmadot a magánszolgáltatókra költünk, miközben rendületlenül fizetjük az egészségbiztosítási járulékot. Kiutat azonban egyelőre nem lát ebből a helyzetből.
A magyarok csaknem harmada járt magánorvosnál az elmúlt egy évben, ők tavaly átlagosan 137 ezer forintot hagytak ott. 2022-ben átlagosan 74 ezer forintot ment el gyógyszerekre – derül ki az UNION Biztosító megbízásából az NRC által 1200 fő megkérdezésével elvégzett reprezentatív kutatásból.
Hova vezet az, hogy egyre többet költünk magánegészségügyi szolgáltatásokra, pusztán azért, mert a tb-finanszírozott ellátást nem tudjuk kivárni/nem tartjuk megfelelőnek? Mi lesz azokkal, akik ezt nem engedhetik meg maguknak?
„Már elég régóta látjuk, hogy a magyar egészségügy is kettészakadt, kétosztályossá vált: a fapados állami iszonyú várólistákkal, borzasztó orvos- és nővérhiánnyal küszködik, s ezért egyre többen veszik igénybe a magánszolgáltatásokat” – mondta a korábbi egészségügyi miniszter. Hiába az orvosok, ápolók áldozatkészsége, pénzhiány van, a körülmények, a kiszámíthatatlan intézkedések következtében a betegek borzasztó hosszú várakozásokra számíthatnak, ezért még azok közül is sokan a magánszolgáltatókhoz fordulnak, akiknek az anyagi helyzete ezt nem teszi lehetővé.
Összességében Kökény nem tartja meglepőnek a felmérés eredményét, s esélyt sem nagyon lát egyhamar a változásra. Mint mondja, a kormány ugyan időnként ad némi alamizsnát, most például az ápolónőknek, vagy korábban az orvosok bérét emelték meg jelentősebben, de a teljesítmény szerinti differenciálás nem megfelelő, s így van egyfajta tudatos visszatartás is. Akkor is megkapja a fizetését, ha kevesebbet operál, nem szólnak rá, hiszen annak is örülnek, ha van valaki bizonyos szakterületeken.
„A számok is azt mutatják, hogy Orbán és kormánya hihetetlen felelőtlenséggel és cinizmussal hanyagolja az egészségügyet, a felelős tisztségviselők és politikusok pedig elképesztően gátlástalan, hazug sikerpropagandába csomagolják mindezt” – szögezte le, hozzátéve: a kormányzati befolyás alatt lévő hatalmas médiabirodalom ráadásul ezt fel is hangosítja. Aki pedig nem hall mást, és éppen nincs dolga sem neki, sem a családjának az egészségüggyel, meg van győződve arról, hogy az úgymond nemzeti polgári kormány diadalra viszi az országot, sőt, megteremtette a Kánaánt. Ám azonmód skizofrén helyzetben lesz, amikor kapcsolatba kerül az állami egészségüggyel.
További részletek a Hírklikk cikkében.