Hosszú évek óta megoldatlan probléma az étkezde állapota Tarnamérán.
Attól tartanak, hogy télen az egész épület beomlik. Elszomorító állapotok uralkodnak a helyi napköziben. Az önkormányzat, mint fenntartó már évek óta igyekszik megoldást találni arra, hogyan újíthatnák fel az 1882-ben épült, egykor iskolaként működő épületet, ami vizesedik, beázik, a falai salétromosak, omladoznak, a nyílászárók ugyancsak minősíthetetlen állapotban vannak. De egyelőre reménytelennek tűnik a helyzet – írja a heol.hu portálja.
A téli időjárás beköszöntével, ha jön egy nagyobb havazás, akkor félő, hogy az egész tetószerkezetaz beomlik – mondta Tímár László polgármester. Elég lehangoló a helyzet, mivel hosszú ideje szeretnénk pályázati támogatást nyerni a renoválásra, de nem sikerül, vagy nem is írnak ki ilyen jellegű pályázatot. Az önerős beruházás elképzelhetetlen. Itt már több tízmillió forintra lenne szükség, hogy megoldódjon a problémánk – tette hozzá a polgármester, aki elmondta azt is: elég lehangoló a helyzet, mivel hosszú ideje szeretnének pályázati támogatást nyerni a renoválásra, de eddig nem sikerült, vagy nem is írnak ki ilyen jellegű pályázatot. Az önerős beruházás elképzelhetetlen. Itt már több tízmillió forintra lenne szükség, hogy megoldódjon a problémánk. A legrosszabb, hogy már a gyerekek is egyre érzékenyebbek a napköziben uralkodó állapotokra, többen köhögnek, gyakoribbak a légúti megbetegedések, de ha bárhonnan vendég érkezik hozzánk, őket is csak itt tudjuk megebédeltetni ezek között a dohos falak között – fűzte hozzá Tímár László polgármester.
A legújabb elvárásoknak megfelelően a konyhán igyekeznek az egészséges étkeztetésre törekedni, de ilyen falak között veszett fejsze nyele, hisz' maguk a körülmények egészségre ártalmasak. Sok asztmás gyerek van a településen, többek szenvednek légúti megbetegedésektől. Ugyan nem bizonyított, hogy emiatt van, de árulkodó jel, hogy aki több időt tölt itt, az előbb-utóbb köhögni kezd, köszönhetően a párás levegőnek – mondta az egyik szülő, akinek a kisfia szintén a tarnamérai napközibe jár.
Naponta 200-250 emberre főzünk, többségük gyerek, óvodások, iskolások. Emlékszem, hogy volt olyan kolléganő, aki allergiás lett, nehéz légzésre panaszkodott. Nem is csoda: a gomba, a penész senkire sincs jó hatással. Ugyan bevezették a reformétkezést, de az, ami itt van, nagyon nem passzol hozzá. Ráadásul az itt étkező gyerekek szívesen kaparásszák az omladozó falakat, sokszor neki is mennek, leverik a vakolatot, amit egyébként is csak a lélek tart. A padló ugyancsak veszélyes: állandóan vizes, nedves, ezért csúszásveszélyes – összegezte Bártfai Józsefné, az egyik konyhai dolgozó.
Mint a portál megtudta: az épület másik szárnyában lévő konyha kicsit jobb helyzetben van, mivel 2006-ban felújították és korszerű eszközökkel látták el.