Gondoltak azkra is, akik eddig az állati közreműködéssel előállított hatóanyagokra és összetevőkre hivatkozva utasították vissza a covidoltásokat.
Akár igazolva is érezhetik magukat azok, akik az új koronavírus pandémia első hónapjaiban a dohányban, illetve a nikotinban keresték a SARS-CoV-2 elleni védelem egyik biokémiai eszközét. A quebeci Medicago gyógyszergyár ugyanis forgalmazási engedélyt kapott a kanadai egészségügyi hatóságoktól, hogy a 18-64 év közöttiek oltására forgalomba hozhassa azt a vakcináját, amelynek hatóanyaga a Nicotiana benthamiana néven ismert Ausztráliában honos dohánynövényből származik – írta az IflScience nyomán a qubit.hu.
A Scientist szerint a Covifenz néven piacra kerülő vakcina fejlesztői nem valamelyik már benne lévő hatóanyag miatt választották az őshazájában benth néven emlegetett kétszikűt, hanem azért mert ez a faj régóta kedvelt modellnövény a biotechnológiában. Korábban például a British American Tobacco leányvállalata, a Kentucky BioProcessing publikált olyan eredményeket, amelyek szerint monoklonális eljárással sikerült a növény szervezetében olyan antigéneket ültetni, majd felszaporítani, amelyek már 2014-ben ígéretesnek bizonyultak az ebola-oltásokban.
A kanadai gyógyszergyár abban bízik, hogy a száz százalékig növényi alapú eljárásuk meggyőzi azokat, akik eddig az állati közreműködéssel előállított hatóanyagokra és összetevőkre hivatkozva utasították vissza a covidoltásokat.