• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Elöregedőben a borsod megyei fogorvosi kar

Lapszemle 2020.06.25 Forrás: boon.hu
Elöregedőben a borsod megyei fogorvosi kar

Se jelentős javulás, se jelentős romlás nem volt jellemző a megyei praxisok számában az elmúlt időszakban.

„Amikor a fogorvosok létszámáról beszélgetünk, akkor lényeges tisztáznunk, hogy a kollégák egy része állami és magánpraxist is vezet, és többen nyugdíjasként is dolgoznak. Bár a kötelező kamarai tagság folyamatosan növekszik, de ez alapján azt nem lehet leszűrni, hogy a szakember hol dolgozik – tájékoztatta a boon.hu-t  Farkas Tamás, a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnöke. – Azt viszont fontos kiemelni, hogy drámai csökkenést nem tapasztalunk megyénkben. Se jelentős javulás, se jelentős romlás nem volt jellemző az elmúlt időszakban. Persze az tény, hogy az átlagéletkor a megyei fogorvosok körében magas, tehát elöregedés tapasztalható.”

„Az állami ellátás két részből, alap- és szakellátásból tevődik össze. Az alapellátást mindenki lakóhely szerinti körzetekben veheti igénybe. A szakellátáshoz tartozik a fogszabályozás, szájsebészet és a parodontológia, ami nincs a megyénkben. Az állami praxisokban azért keletkeznek lyukak, mert a finanszírozás töredéke a magánpraxisénak. A kamara erre a különbségre szeretné felhívni a figyelmet, elsősorban azok miatt a páciensek miatt, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy magánorvosuk legyen. Ugyanakkor egy nem régen végzett kutatás eredménye kimutatta, hogy a magyaroknak már több mint 70 százaléka a fogászati magánpraxist veszi igénybe, ami a gyógyászati ágazatok között is vezet ezen a téren. A legújabb tendencia a nagyobb, 10–15 praxist magába olvasztó hálózatszerű vállalkozásoknak kedvez” – mondta.

„Az államilag finanszírozott fogászati alapellátásban a települési önkormányzatok feladata, hogy betöltsék a praxisokat. Miskolcon jelenleg nincs szabad körzet. A megyében a júniusi adatok szerint 14 körzet – Ároktő, Baktakék, Borsodnádasd, Gesztely, Girincs, Hejőkeresztúr, Kazincbarcika egyik körzete, Monok, Pálháza, Sajóbábony, Sajókaza, Szomolya, Tarcal, Tard – maradt betöltetlenül. Ezek zömében kistelepülések és egy kazincbarcikai körzet kivételével, ahol most halt meg a fogorvos, tartósan helyettesítéssel működnek. Tehát a betegek számára mindenhol megoldott a folyamatos ellátás.