Olcsóbbak a klasszikus kábítószereknél, a hatásuk jobb, pontosabban gyorsabban jelentkezik.
S nem utolsósorban a fogyasztásukat a törvény nem bünteti. Pedig sokkal veszélyesebbek. Január elsejétől ismét változtak a kábítószerekkel kapcsolatos büntető jogszabályok. A 2012. március elsejétől hatályos törvénymódosítás még csak az újfajta, úgynevezett dizájnerdrogok terjesztőinek a büntetését tette lehetővé, a fogyasztók továbbra is (büntetőjogi) következmények nélkül használhatták a legkülönbözőbb fantázianeveken forgalomba hozott szereket. Ennek az idilli állapotnak vetett véget az újabb jogszabályváltozás, amely szerint tíz gramm feletti mennyiség birtoklása már az újfajta anyagok esetében is büntetendő – írja a nol.hu portálja.
Európában a leginkább épp Magyarországon nyertek teret az újfajta tudatmódosítók. Ennek három fő oka van: olcsóbbak a klasszikus kábítószereknél, még a nálunk legkelendőbb marihuánánál is, a hatásuk jobb, pontosabban gyorsabban jelentkezik, s nem utolsósorban a fogyasztásukat a törvény nem bünteti. Ez a három ok épp elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy hétvégenként tízezrek fogyasszanak olyan szereket, amelyeknek a szervezetükre gyakorolt hatása pontosan nem ismert – de még csak hozzávetőlegesen sem – , s ők maguk is csak ismerőseiktől, hallomásból tudnak valamit arról, hogy a szer hatására mi történik majd velük, a szervezetükkel.
Bár az újfajta szerekből tíz gramm iszonyatosan nagy mennyiség, már-már kiskereskedelmi tétel, „legalább már fenyegetve érzik magukat" azok a vagány ifjak is, akik a házibulik, baráti összejövetelek drogbeszerzői voltak. Ennek ellenére rendőrségi körökben sem tartják valószínűnek, hogy a jelenlegi „szigorítás" tartósan elegendő lesz az újfajta szerek terjedésének akár csak a lassításához is, és úgy vélik, hamarosan további lépéseket kell tennie a jogalkotónak a dizájnerdrogok fogyasztásának visszaszorításáért.
Az úgynevezett dizájnerdrogokat Kínában gyártják, onnan rendelik meg a magyar dílerek, jellemzően szlovákiai címekre, mert az ott érvényes szabályozás miatt északi szomszédunk területén háborítatlanul birtokolhatók és feldolgozhatók az új szerek. Bár kétségtelen, hogy a feldolgozást, ami az esetek nagy részében tablettázást és csomagolást jelent, már nagyban végzik Magyarországon is. És ha nem volna elég az anyag ismeretlen hatásmechanizmusában rejlő kockázat, a tablettázással a terjesztők még rátesznek egy lapáttal. Az elmúlt években lefoglalt tabletták vizsgálata során ugyanis kiderült: a rossz vagy csak rosszul beállított tablettázógépek és a technológiai előírások be nem tartása miatt az egy helyen és egy időben készült tabletták hatóanyag-tartalma között akár 10–30-szoros is lehet a különbség. Azaz az egyik tablettától „elszáll" valaki, a másikba meg belehalhat.
Zacher Gábor toxikológus, a téma szakértője és más orvosok is számtalanszor elmondták, leírták és nyilatkozták: ezeknél a szereknél gyakran csak egy cseppnyi a különbség a halálos adag és a vágyott flash között. Úgy tűnik, mindhiába – emeli ki a portál.