Az influenza visszaszorulásában nagymértékben szerepet játszott, hogy a koronavírus-járvány idején általánossá vált a maszkviselés.
Mióta világszerte elterjedt az új típusú koronavírus, mintha teljesen kiszorult volna az influenza, de ez nem azt jelenti, hogy többet nem bukkan fel, és nem lesz vele még dolgunk. A koronavírus-járvány tapasztalatai azonban segítenek abban, hogy a jövőben hatékonyabbak legyünk az influenza elleni védekezésben. Az index.hu. háziorvosokat kérdezett a tanulságokról.
Bakos Attila háziorvos úgy látja, hogy a járványügyi szabályok és korlátozások miatt marad el már második éve az influenzaszezon. Azt is megemlítette: Japánban, ha elkezdődik az influenzajárvány, mindenkire felkerül a maszk, továbbá aki ott beteg, annak teljesen természetes volt eddig is, hogy mindenhova maszkban közlekedik.
Mivel az influenzára jellemző, hogy cseppfertőzéssel terjed, Bakos Attila szerint a visszaszorulásában nagymértékben szerepet játszott, hogy a koronavírus-járvány idején általánossá vált a maszkviselés.
Bakos Attila kiemelte: jobb lenne, ha a lakosság fokozottabban partner lenne az influenza elleni védőoltások ügyében, mert az utóbbi években hiába voltak figyelemfelhívó, intenzív kampányok, azok mégsem voltak elég hatásosak.
A háziorvos úgy véli, kialakulhatnak még a jövőben agresszívebb influenzajárványok, ezért is fontos a megelőzés – amelynek kizárólagos eszköze a védőoltás –, valamint tanulva a koronavírus-járványból, amikor itt van az influenza, szigorúbban kell majd venni a járványügyi előírásokat, és akár szezonális korlátozások bevezetése is indokolt lehet. További orvosok, további vélemények.