A veszélyhelyzetet most már ki kell terjeszteni az erdőkön, mezőkön túl a városok kertjeire, közparkjaira is.
A most kezdődő kullancsszezonban különösen fontos az alapos felkészülés a kullancsok elleni védekezésre – mondta az InfoRádiónak Magyar Kullancsszövetség elnöke. Magyarországon a kullancsoknak 42 faja létezik, többségük csak bizonyos erdei állatokat támad meg, de egy tucat a száma azon kullancsfajoknak, amelyek emberre és a társállatokra egyaránt veszélyt jelentenek –tette hozzá Kapiller Zoltán.
Elmondta, az igazi veszélyt az jelenti, hogy a kullancscsípéssel együtt több mint tíz fertőzőbetegséget is el lehet kapni. Ráadásul ezek olyan betegségek, amelyeknek nincs egységes tünettanuk, nagyban függ a megcsípett személy vagy társállat általános állapotától és aszerint alakítja ki a tünetegyüttest. Például a Lyme-kór kórokozói közül a Borrelia garinii egy kevéssé jó karban lévő embert fertőz meg, akkor szinte biztosan valamilyen idegrendszeri bénulása lesz, de ha ez a kórokozó bejut például egy egész nap a természetben dolgozó erdészbe, annak csak krónikus fejfájást okoz.
"Nagyon nagy a tünettani szórás, ezért rendkívül nehéz az orvosoknak a diagnózis felállítása. Hogy véletlenül se kapjuk el ezeket a betegségeket, a természetben való tartózkodás szabályait be kell tartani,különben jön a kullancs, támad és megfertőz bennünket" – figyelmeztetett Kapiller Zoltán.
Ráadásul a veszélyhelyzetet most már ki kell terjeszteni az erdőkön, mezőkön túl a városok kertjeire, közparkjaira is.