A nagy vérigényű műtétek 2-3 napot tolódnak a vérhiány miatt.
Nem csak a nyár vége miatt kritikus a vérhelyzet: egyre több embert tanácsolnak el, mivel a gazdasági helyzettel a lakosság egészségi állapota folyamatosan romlik - írja a Vasárnapi Hírek.
Míg a nyugati országrészekben 10 százalék alatt van a véradástól eltanácsoltak aránya, a keleti országrészekben van, ahol 20 százalékot is meghaladja ez – nyilatkozta lapunknak dr. Nagy Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) szakmai főigazgató- helyettese.
Budapesten a legrosszabb a helyzet: itt kell a legtöbb vér, de jóval átlag alatti a fővárosi véradók aktivitása – ezer emberre az országos 45 helyett mindössze 35 véradó jut. A kórházak többségében már várólistákon vannak a halasztható, nagy vérigényű műtétek; 2-3 napot tolódnak a beavatkozások a vérhiány miatt.
Az átlagos 5-6 napos tartalék helyett most csak 4 napra elég a vérkészlet. A nagy feladat az első véradókat megtartani, ma ugyanis minden ötödik jelentkező első véradó, viszont az évi 400-430 ezerből 230-280 ezer csak egyszer ad vért.
Egy szervezett alkalommal mintegy 700 adakozót lehet „beszerezni", ez a biztonságos vérellátáshoz naponta szükséges 1500- 1700 véradás felét biztosítja – mondta Nagy Sándor. A szolgálat szeptember 7-én a Városmajorban újabb véradással igyekszik stabilizálni a fővárosban különösen rossz vérhelyzetet. Sör, virsli, csoki – ez az a retro hangulat, amellyel évről évre ezernél is több embert csal ki az OVSZ. A véradáshoz személyi igazolvány, taj- és lakcímkártya szükséges.