Egyelőre nincs jele annak, hogy a kormány pénzt akarna tenni a rendszerbe, a mostani rendeletterv is nulla forint költséggel számol.
Több mint 300 kórházi ágyat adnak át júliusban a szociális szektornak. Ápolási osztályokról - közismertebb nevükön „elfekvőkről” - van szó, ahol idős, állandó ápolásra szoruló embereket látnak el. Ők többnyire krónikus betegségekben szenvednek, és a hétköznapi szükségleteikben is segítségre van szükségük, de nem igényelnek folyamatos orvosi felügyeletet. Sokan kényszerből ragadnak a kórházban, mert a családjuk nem tud gondoskodni róluk, az idősotthonokban pedig nagyon hosszú a várólista - írta a 444.hu.
Összesen nagyjából 2500 ápolási ágy van az országban, első körben ennek nagyjából 10 százalékához nyúlnak hozzá. A rendelettervezet szerint az oroszlányi, a dombóvári, a szombathelyi, a nyíregyházi és a karcagi kórház mellett a budapesti Szent János Kórháztól vesznek el ápolási ágyakat, és adják tovább a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) intézményeinek.
Csupa olyan ápolási osztályt választottak ki, amik eddig is a kórháztól elválasztva, külön épületben működtek. Az SZGYF a Szabad Európa kérdésére tisztázta, hogy a betegeket nem költöztetik el, mindenki marad a helyén.
Egyelőre nincs jele annak, hogy a kormány pénzt akarna tenni a rendszerbe, a mostani rendeletterv is nulla forint költséggel számol. Fejlesztés és költözés nélkül legfeljebb az hozhat változást, hogy a szociális intézményekre más előírások vonatkoznak, mint a kórházakra.
A kormány által kiadott hatásvizsgálat egyetlen kockázatot említ: vajon az ápolók elfogadják-e az új helyzetet. Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász szerint elképzelhető, hogy ezt egyesek presztízsveszteségként fogják megélni, és inkább kórházi munkát keresnek, amiből szintén van bőven.További részletek a teljes cikkben