Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás.
Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról, írja a hvg360.hu.
A rendeleti kormányzással szemben a lezárás egyáltalán nem volt magyar sajátosság, de azért ebből a szempontból is magyarosak maradtunk. Például, amikor békében nézegethettük egy étterem teraszáról fogyasztva, ahogy a tavaszi napsütésben tőlünk fél méterre maszkban sétáltak az emberek. Az is magyaros volt, hogy
miközben például Szlovéniában az iskolásokat hetente tesztelték, nálunk a PCR-tesztekért horribilis összegeket kértek el, és amikor a kormánynak eszébe jutott, hogy ezt is maximálni kellene, maga is horribilis árat határozott meg.
És az is, ahogy a magyar kormány, amikor kiderült, hogy az első fertőzöttek iráni diákok, azon túl, hogy őket kitiltotta, összekötötte a koronavírus terjedését az illegális migrációval – igaz, nálunk legalább nem fajult el a Kína-ellenesség amiatt, hogy a vírus mai tudásunk szerint Kínából terjedt el az egész világon. Lenkei Gábor és Gődény György is csak nálunk terjesztette fals állításait a járványról – más kérdés, hogy Egyesült Államokat az akkor hivatalban levő elnök, Donald Trump sokkolta az áltudományos állításokkal, ahogy Brazíliát is az államelnök, Jair Bolsonaro.
De milyen is volt a Covid-járvány a magyaroknak? Mire emlékezhet belőle az, aki Magyarországon élte át? És mi maradt itt velünk belőle a mai napig?
A túlvásárlás természetesen nem magyar sajátosság volt, nálunk épp úgy tombolt, mint bármelyik nyugati országban. A vécépapír és a száraztészta mellett ennek emblematikus termékévé az élesztő vált, amelyet jobb esetben pultból, rosszabb esetben pult alól, még rosszabb esetben még úgy sem lehetett kapni. És újra felbukkant a boltokban a kimérhető élesztőtömb, amire tényleg csak azok emlékezhettek, akik a nyolcvanas években már aktívan bevásároltak Magyarországon.