• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ennyi hideg kell a gyereknek naponta

Lapszemle 2024.12.06 Forrás: Femina
Ennyi hideg kell a gyereknek naponta

A gyerekek pulzusszámát legalább napi egy órán át fel kell pörgetni valamilyen – lehetőleg szabadtéren végzett – fizikai tevékenységgel.

Rövidülő nappalok, hosszabbodó éjszakák, óvoda, iskola után már keveseknek van kedvük kimenni a szabadba. Akik le tudják kötni a gyereket bent a lakásban, valószínűleg nem fagyoskodnak kint 16-17 óra után a játszótéren. Pedig az aktívan kint töltött idő nemcsak tavasztól őszig, hanem télen is ugyanolyan fontos a gyerekek – és a felnőttek – számára, írja a femina.hu

Tudjuk, hogy a nátha és egyéb légúti vírusok a téli hónapokban jobban terjednek. Ennek egyik oka, hogy a hidegben a szervezet kevesebb olyan antiviriális sejtet termel, mely segíti a kórokozókkal szembeni védekezésben, a másik, hogy ilyenkor több időt töltünk zárt – száraz levegőjű – térben, ami megkönnyíti a kórokozók átadását. Tehát télen az immunrendszernek keményebben kell dolgoznia, így erősödik a szervezet védekezőképessége.

Hebah Pranckun gyermekorvos szerint a gyerekek pulzusszámát legalább napi egy órán át fel kell pörgetni valamilyen – lehetőleg szabadtéren végzett – fizikai tevékenységgel. Erre az egy órára szükség van a tüdő megfelelő működése és az egészséges fejlődés érdekében. Emellett a gyerekek számára lehetővé kell tenni, hogy természetes módon érintkezzenek a baktériumokkal, vírusokkal, ellenkező esetben az immunrendszer nem képes megerősödni, megnő a kockázata az allergiák, autoimmun betegségek kialakulásának.

– Számos tanulmány kimutatta már, hogy a természetben töltött idő nem pusztán serkenti a kreativitást, de csökkenti a szervezetben a stresszhormonok szintjét, ami egészségesebb immunrendszerhez vezet – mondja dr. Hebah Pranckun. Korábbi cikkünkben izgalmas téli túraötleteket is adtunk Budapest környékén.

Ha télen sok időt töltünk zárt térben, szervezetünk nem jut elegendő mennyiségű D-vitaminhoz, ami azonban nélkülözhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez, az egészséges csontozat és izomfunkció fenntartásához, valamint a jó kedélyállapot megőrzéséhez, írja a femina.hu