• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Pintér Sándor: 2026-ra minden kórházban lesz CT és MR

Lapszemle 2024.12.06 Forrás: Telex
Pintér Sándor: 2026-ra minden kórházban lesz CT és MR

„Egy nagyon hatékony évet zártunk” – mondta meghallgatásán a belügyminiszter a népjóléti bizottság ülésén.

Eleinte sok kritika érte az új egészségügyi ügyeleti rendszert, de a kritikák elhalkultak, az ügyeleti ellátás jobb, mint korábban volt – mondta Pintér Sándor a parlament népjóléti bizottságának meghallgatásán csütörtökön a Telex tudósítása szerint. A meghallgatáson részt vett például Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és Takács Péter egészségügyi államtitkár is. A népjóléti bizottságban a belügyminiszter az egészségügy és a gondoskodáspolitika eredményeiről számolt be.

„Egy nagyon hatékony évet zártunk” – mondta meghallgatása elején Pintér Sándor. Céljuk volt például a paraszolvencia kivezetése, az orvosi, ápolói fizetések növelése, az egészségügy átszervezése. Informatikai területen fejlesztették az EESZT-t, „egész Európában nincs még egy ilyen központi egészségügyi nyilvántartási rendszer” – mondta a belügyminiszter. Idén befejeződik az elektromos lázlapok fejlesztése is, egyelőre két kórházban vezetik be kísérleti jelleggel.

Pintér szóba hozta az egészségügyi dolgozók ellenőrzését is. A miniszter arról beszélt, szeretnék, ha a megfizetett munkaidőt a munkahelyen töltenék az orvosok, ezzel felmérésük szerint az orvosok 80 százaléka ért egyet, „20 százalékot még meg kell győzni”.

Magyarországon 5-6 évvel alacsonyabb az átlagnál az egészségesen leélt életévek száma. Ennek növeléséhez a szűréseket kellene fejleszteni, mondta a miniszter. Szerinte ők készek erre, de nem vesz részt elegendő állampolgár a szűréseken. Például a nőknek csak 35 százaléka ment el mammográfiai szűrésre, ami kevesebb, mint az elmúlt években.

Pintér szerint a várólisták csökkentek, csak a csípőműtéteknél, térdműtéteknél, gerincműtéteknél 60 napnál hosszabbak, az összes többi helyen 60 napnál rövidebbek. „Van olyan kórház, ami 40 százalékos kihasználtsággal működik” – mondta Pintér, aki szerint gazdaságilag és a betegellátás szempontjából is az a legjobb, ha 95-105 százalék közötti kihasználtsággal működik a betegellátás.

A miniszter beszélt a következő évek terveiről is. Egy évben kétszer valamennyi ápolónak szociális tanulási képzésen kell átesnie, mondta Pintér, ennek célja, hogy a nővérek empatikusabbak legyenek a betegekkel. 2026 első negyedévének végére valamennyi kórház és járóbeteg-szolgálat területén a CT, MR gépek rendelkezésre fognak állni.

Komáromi Zoltán, a DK képviselője az orvosok béremeléséről kérdezte a minisztert. Pintér azt mondta, jelenleg jelentős béremelést nem tud ígérni az orvostársadalomnak. A teljesítményértékelési rendszer szerinte még nem végleges, most kísérleti jelleggel nézik meg, hogy használható-e a későbbiekben.

További részletek a Telexen