Túl visszafogottnak tűnik a kórházi kapacitások csökkentésére vonatkozó kormányzati tervezet.
Így vélekedett a Magyar Nemzetnek Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász. Úgy látja, érdemes lenne elhalasztani az új rendszer május elsejei indulását. Sinkó Eszter emlékeztetett arra, hogy a központi területen az aktív kórházi ágyak számát körülbelül három százalékkal csökkentenék, míg ez az arány országos szinten várhatóan 5,5-6 százalék lesz. A szakember szerint a férőhelyek tíz százalékának leépítése nem lett volna túlzó – olvasható a Magyar Nemzet – online oldalán.
Mint arról a Magyar Nemzet csütörtökön és szerdán beszámolt: országszerte körülbelül 2500-zal csökkentenék az aktív kórházi ágyak számát, és egyelőre csak a központi régiók intézményvezetőinek küldték ki a részletes terveket.
Az egészségügyi közgazdász a lapnak úgy nyilatkozott: érthető, hogy óvatosan kezdenek hozzá a kapacitások átalakításához, de ezzel nem lehet elérni a várt megtakarításokat. Az egészségügyi kormányzat kezdetben évi 8-10 milliárd forintot szeretett volna spórolni a struktúra átalakításával. Ám Sinkó Eszter úgy véli, ez így nem lesz több ötmilliárdnál. Ennél lényegesen nagyobb összeg hiányzik az egészségügyi ellátórendszer finanszírozásából, ráadásul a megtakarításból így nem lehet majd az egészségügyi dolgozók béremelésére megfelelő forrásokat felszabadítani.
Sinkó Eszter szerint hátravannak még azok a számítások, amelyek megmutatják, hogy az új struktúra a finanszírozás szempontjából fenntartható intézményeket produkál-e. Váratnak magukra azok a vizsgálatok is, hogy mekkora többletköltséget jelent a kórházaknak, ha az új ágyszámok és besorolási szintek mellett meg akarnak felelni az új minimumfeltételeknek – hangsúlyozta a szakember, aki hozzátette azt is: lehet, hogy érdemes lenne a május elsejei indulást későbbre tolni, hogy a hiányzó számításokat el lehessen végezni.