Egy neves diabetológus vagy endokrinológus konzultációjáért ma már akár 45-50 ezer forintot is elkérhetnek a budapesti prémiumszolgáltatók.
Az egészségügyi magánszolgáltatók árai jellemzően nagyjából 10 százalékkal nőttek tavalyhoz képest, ami meghaladja az éves inflációt. Ugyanakkor változás tapasztalható a betegforgalomban: míg 2023-ban robbanásszerű volt a magánellátást választók számának emelkedése, addig 2024-ben már csak mérsékelt növekedést tapasztaltak a szolgáltatók, és idén sem javult a helyzet – derült ki piaci szereplők beszámolóiból. Az Index felmérte, hogy a leggyakoribb ellátások területén milyen árakkal lehet számolni a magánegészségügy területén.
A járóbeteg-szakellátásban 2025-ben tovább nőttek a magánegészségügyi szolgáltatások árai, bár a korábbiakhoz képest mérsékelt drágulás tapasztalható, ennek mértéke szolgáltatónként és szolgáltatásonként eltérő lehet, elvétve akadnak olyan intézmények, ahol idén nem emeltek árat. Míg 2024 elején a nagyobb magánklinikákon átlagosan 30-35 ezer forintot kellett fizetni egy szakorvosi konzultációért, addig ez az összeg mostanra elérte a 35-40 ezer forintot. Különösen drágultak a hiányszakmákban dolgozó szakorvosok vizsgálatai. Egy neves diabetológus vagy endokrinológus konzultációjáért ma már akár 45-50 ezer forintot is elkérhetnek a budapesti prémiumszolgáltatók, míg a kardiológiai szakvizsgálat ára megközelítheti 60 ezer forintot. A pszichiátriai szakrendelés díja is hasonló mértékben emelkedett, jelenleg 35-50 ezer forint között van a fővárosban.
A vidéki nagyvárosokban valamivel alacsonyabbak az árak: Debrecenben, Szegeden, Pécsett és Győrben átlagosan 30-35 ezer forintba kerül egy szakorvosi vizsgálat, ami 10-15 százalékkal marad el a budapesti áraktól. A kisebb városokban további 15-20 százalékos árkedvezménnyel lehet számolni, ám itt jóval szűkebb a szakorvosi kínálat is - írták.
A járóbeteg-ellátások közül a legnagyobb forgalmat a nőgyógyászat, a bőrgyógyászat, a szemészet és a belgyógyászat generálja, de az endokrinológia mellett már a gasztroenterológia iránt is emelkedik az igény. Általában az ellátásokhoz kapcsolódik valamilyen kisebb diagnosztikai eljárás, például labor, hasi és nyaki ultrahang vagy röntgen, így ritkán lehet megúszni egy kisebb kivizsgálást 100 ezer forint alatt.
A képalkotó vizsgálatok piacán is folytatódott a hasonlóan kisebb léptékű drágulás. Egy hasi ultrahang ára budapesti magánrendelőkben 25-35 ezer forintra emelkedett a tavalyi 20-25 ezer forintról. A nőgyógyászati ultrahang díja hasonló mértékben nőtt, jelenleg 30 ezer forint körül mozog.
A komolyabb diagnosztikai eszközöket igénylő vizsgálatok esetében még jelentősebb az áremelkedés. Egy mellkasi CT ára 35 ezer forinttól kezdődik, a kontrasztanyagos kétszer többe is kerülhet. Az MR-vizsgálatok ára prémiumszolgáltatóknál 85-99 ezer forintra emelkedett a korábbi 75-85 ezer forintról. Az olyan nagyobb vizsgálatoknál, mint a koszorúereket érintő érelmeszesedés kimutatására alkalmas coronaria CT, vagy a kontrasztos koponya MR, inkább százezer forint feletti összeggel kell számolni. A vidéki árak ebben a szegmensben csak az ultrahangvizsgálatnál alacsonyabbak, 30 ezer forint alatt marad ennek díja.
Továbbiak a teljes cikkben