Olyan, olykor a valóságban is előforduló nehezítésekkel is megbirkózott, amikor máshonnan kellett indítania a 17 lépésből álló operációt.
Komoly áttörést értek el a Johns Hopkins Egyetem kutatói a robotsebészet terén: egy, a procedúráról készült videókon betanított robot emberi segítség nélkül, egy valódi műtétet idéző feltételek mellett hajtott végre egy epehólyagműtétet. A robot az operáció közben reagált a kutatók szóbeli utasításaira, és valós időben tanult is belőlük, és különböző nehezítő tényezőkkel együtt is képes volt tökéletesen végrehajtani a feladatát – írja az Eurekalert nyomán a Telex.
A Science Robotics szaklapban publikált tanulmány szerint a kutatók által kifejlesztett módszerrel összesen nyolc műtétet végeztek disznókból kivett epehólyagokkal – azaz nem egy élő állatot operáltak meg. Emiatt felmerülhet a kérdés, hogy mi a pláne ebben, hiszen 2022-ben élő disznón hajtott végre hastükrözést egy autonóm sebészeti robot, ám ott a megfelelő szöveteket előre megjelölték, a beavatkozás egy szigorú menetrendet követett és a körülmények is előre meg lettek határozva.
A robot képes volt mind a nyolc esetben alkalmazkodni az eltérő anatómiai feltételekhez. Olyan, olykor a valóságban is előforduló nehezítésekkel is megbirkózott, amikor máshonnan kellett indítania a 17 lépésből álló operációt, vagy amikor a kutatók vérre hasonlító festékanyaggal színezték be az epehólyagot és annak környékét. A robot hosszabb idő alatt végezte el a beavatkozást, mint egy ember, de az eredményeit egy képzett sebészhez lehet hasonlítani.
A teljes információ a cikkben.