• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

„Lélekben már felmondtunk” - ötszázan válaszoltak

Lapszemle 2025.07.11 Forrás: Elitmed
„Lélekben már felmondtunk” - ötszázan válaszoltak

A leggyakoribb és legsürgetőbb követelés a tisztességes bér. Nem „jutalom”, nem „kiegészítés”, hanem tisztességes alapbérezés.

483 egészségügyi dolgozó. Ennyi ember szólalt meg az eLitMed által készített és a Független Egészségügyi Szakszervezet támogatásával lefolytatott kérdőíves felmérésben. Amit elmondtak, az nem pusztán riasztó – ébresztő kellene legyen az egész rendszer számára. Az eredmények kíméletlen őszinteséggel rajzolják fel, hogyan roppan meg egy szakma, amely mások életét védi, miközben a sajátját napról napra felőrli, írja az elitmed.hu

2025 elejére az egészségügyi dolgozók helyzete Magyarországon tovább súlyosbodott, és egyre több érintett jelezte: a rendszer nem fenntartható sem anyagi, sem emberi erőforrás, sem morális értelemben. A szakdolgozók, a védőnők, az ápolók, az asszisztensek, de még az orvosok is tömegesen fogalmazták meg elégedetlenségüket – a fizetésektől kezdve a munkakörülményeken át egészen a megbecsülés teljes hiányáig. Miközben az ellátórendszer egyik legnagyobb kihívása éppen az ő megtartásuk, illetve a hiányuk. 

2025 júniusának végén, júliusának elején újra megkérdezték őket (online, nem reprezentatív módon). A magyar egészségügyi rendszer évek óta nyög a forráshiány, a túlterheltség és a megbecsülés hiánya alatt – ebben nincs semmi új.

Arra, hogy mégis miért nem hagyják el a pályát, legtöbben két szót írtak: hivatástudat és beteg. Vannak, akik már a nyugdíjig számolják vissza a napokat. Mások egyszerűen nem tudják otthagyni a betegeket, még akkor sem, ha a rendszer őket már rég magukra hagyta. Nem a rendszer omlik össze – az emberek. Ez a kérdőív nem statisztika. Ez 483 ember segélykiáltása. Olyan dolgozóké, akik a háttérben tartanak életben egy rendszert, miközben nekik már rég elfogyott az oxigén.

A kérdés egyszerű volt: Mi hiányzik leginkább a munkahelyeden?

A válasz döbbenetes egyhangúságot mutatott: a válaszadók 67%-a szerint az elfogadható fizetés és a megfelelő munkahelyi körülmények is hiányoznak.

Ötödük (23%) „csak” a fizetést kevesellte. Néhány válaszadó külön kiemelte a megalázó bánásmódot, a munkatársak tárgyiasító megjegyzéseit, vagy az alapvető tisztelet hiányát is.

A leggyakoribb és legsürgetőbb követelés a tisztességes bér. Nem „jutalom”, nem „kiegészítés”, hanem alapbérezés, amely tükrözi a tudást, a felelősséget és az elvégzett munka mennyiségét.

„A kompetenciáink mellé európai szintű fizetést kérünk. 6-8 munkakört látunk el egyszerre – ezt vagy meg kell fizetni, vagy biztosítani kell a megfelelő létszámot” – írja az egyik válaszadó.

„A fizetés nem nő az évek múlásával, nincs életpályamodell. A pályakezdő és a 30 éve dolgozó kolléga ugyanannyit kap – ez demoralizáló” – véli egy másik. Az ügyeleti munkakörökben dolgozók vagy az ügyeleti feladatot is ellátók 96% elégedetlen a jelenlegi ügyeleti díjakkal.

A teljes információ a cikkben.