Hasonló kutatás korábban még nem készült Magyarországon, így a megállapítások hiánypótlónak számítanak.
Vörösmarty Attila, a hatvani Albert Schweitzer Kórház ápolási igazgatója április elején, a kórházszövetség 26. kongresszusán elnyerte a legjobb előadónak járó Dr. Ajkay Zoltán-díjat. Dolgozatának témája az „erőszakmentes kórház" volt, amelynek alapjául az a felmérés szolgált, amire az ápolási kollégium kérte fel a hatvani szakembert – olvasható a heol.hu portálján.
– Kérdőíveket állítottam össze, s elküldtem az ország mind a 106 kórházának – mondta Vörösmarty Attila, hozzátéve azt is, ezeknek több mint a feléből, 62-ből kaptam választ, amelyeket feldolgoztam. Megdöbbentő az eredmény, hiszen a válaszadók 87%-a nyilatkozott úgy, hogy intézményükben már érte valamilyen agresszió a szakdolgozókat. Az erőszakos cselekmények – amelyek a betegek, illetve a családtagok részéről érik őket – ellen jóformán tehetetlenek. Pontosabban élhetnének feljelentéssel, ám nem teszik, mert, mint mondták – félnek a következményektől – fogalmazott Vörösmarty Attila.
Kockázatelemzésre volna szükség, aminek eredményeként elkészülhetne egy hatékony cselekvési terv a fonákságok visszaszorítására – vélekedett az ápolási igazgató aki elmondta: folytatja a kutatást, hogy a szakma minél átfogóbb képet kapjon a jelenségről. Megállapításaira igényt tart a szakállamtitkárság is – jegyzi meg a portál.