2023-ban a hospice otthonápolásban részesült betegek csaknem 54 százaléka otthon halt meg.
Komoly nehézségekkel küzd a hazai palliatív ellátás. A rendszer alulfinanszírozott, az alacsony fizetések miatt munkaerőhiánytól szenvednek a hospice-ok. Az otthoni ellátók száma folyamatosan csökkent 2020 óta 65-ről 60-ra - ismertette a a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) és a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület adatait tartalmazó 2023-as, a hospice ellátásról készült jelentés, melyből az exonomx.hu idézett.
Tavaly több mint 12 ezer hospice ellátás történt az egészségbiztosító adatai alapján, az egy évvel korábbi 9876-hoz képest. Az intézményi ellátásban jelentősen, 3600-ról 5880-ra nőtt az esetszám, az otthoni ellátásban minimálisan csökkentek az előző évhez viszonyítva. Az átlagos ellátási napok száma az otthoni ellátásban 25 nap, az intézményi ellátásban 20 nap volt.
Az életvégi ellátásban dolgozó szakemberek szerint az egyik legfőbb nehézséget az jelenti, hogy későn kerülnek be a betegek a hospice-ba. A családok és a kezelőorvosok szemlélete nem igazán fér össze a tabuk feszegetésével. Senki nem meri szembesíteni a beteget az állapota súlyosságával, illetve mindenbe kapaszkodnak, amivel elhalaszthatják ezt a döntést.
Az ellátás finanszírozása sem éppen életszerű. A 2005 és 2023 közötti 18 év alatt egy ápolási nap átlagos költsége 3 812 forinttal, egy eset átlagos ápolási költsége 89 711 forinttal növekedett. További tények a teljes cikkben