Az évtizedekkel ezelőtt épült panellakások falban lévő villamos hálózatok zöme elavult, egyre veszélyesebb.
A '60–70–80-as években épült panelházak elektromos hálózata mára túlterheltté vált, balesetveszélyes. Ideje felülvizsgáltatni a panellakások villamos hálózatát. A több évtizedes vezetékek túlterheltek, balesetveszélyesek – hangoztatta Dési Albert budapesti villamosmérnök, igazságügyi szakértő, aki az egyik előadója volt a Soproni Schilling János Alapítvány Vas-Villá’-ban rendezett villamosipari szakmai napjainak – írja a Kisalföld Napilap cikke nyomán a kisalfold.hu portálja.
Hazánkban mintegy 4,1 millió lakás van, ezek egynegyede panel-, illetve iparosított technológiával készült lakás, ahol több mint kétmillióan élnek. A háztömbök nyílászárócseréjét, fűtéskorszerűsítését nagyrészt megoldották, viszont a falban lévő villamos hálózathoz még nem nyúltak, pedig szükség lenne rá.
Hazánkban évente 400–450 halálos kimenetelű villanyárammal kapcsolatos halálos baleset történik épületekben, lakásokban, nyaralókban, ennek nagy százaléka a korszerűtlen hálózatokhoz köthető. Csak a panellakások átalakításakor, teljes körű felújításakor alakítják ki a legújabb szabvánnyal a villamos hálózatot.
„Magánakcióban" még nem kérik a lakástulajdonosok, mert nincsenek tisztában az elavult hálózat okozta veszélyekkel – nyilatkozta Kiss István villanyszerelő-mester aki hozzátette azt is, az alapprobléma az, hogy az évtizedekkel ezelőtt épült panellakásokban csak a für- dőszobában és a konyhában alakítottak ki érintésvédelmi dugaszolóaljakat. A többinél nincs érintésvédelem, ezért nem szabadna azokból fémes berendezéseket – vasalót, mikrosütőt, mosógépet, hűtő- szekrényt, villannyal működő fűtőtestet – működtetni.