Persze az átképzés után egy exbankár nem ágytálakat fog cserélgetni, ez a munka megmarad a kelet-európai vendégmunkásoknak.
Rengeteg belga polgárnak vannak befektetései, ingatlanjai, amelyekből még a relatíve kisfizetésű emberek is nagyon kényelmes nyugdíjas éveket élhetnek meg. Tehát a bankszektor Belgiumban az egyik legsikeresebb ágazat. De a technika fejlődése, a digitalizáció miatt már a nyugdíjasok sem járnak be a bankfiókokba ügyeket intézni. Ezt megteszik a neten. Így hatalmas, jól képzett, de fölösleges munkaerő halmozódott fel a belga bankoknál - írja a hvg.hu a Le Figaro és a L’Echo alapján.
Más szektorokban, például az egészségügyben vagy a logisztikában elképesztő a képzett munkaerő hiánya. Ezért a belga bankokban foglalkoztatottak szakszervezetei egy liberális formáció kivételével most megállapodtak egy átképzési programról. A dolog lényege, hogy mindez egyénekre lebontva teljesen önkéntes. Tehát: ha valaki, aki kb. 10 éves banki szolgálat után vállalja, hogy átnyergel az egészségügybe, választása alapján egy, két, három, sőt akár négy éves képzési programot is választhat. Eközben kapja a fizetését. Persze nem akkorát, mint a bankban, de valami hasonlót, amely, ismerve a belga bérezést, a tisztes középosztályi megélhetéshez bőségesen elég. Ha végez, az állami egészségügyi szférába kerül.
Persze egy exbankár nem ágytálakat fog cserélgetni, ez a munka megmarad a kelet-európai vendégmunkásoknak. Hanem bekerül az egészségügyi szervezési apparátusba, sőt, ha hosszú átképzést vállal, pszichológiai tanácsadó is lehet.
További részletek a cikkben.