Magyarországon és más országokban is tovább élnek és egészségesebbek a magasabb végzettségű emberek.
Egy amerikai kísérlet bizonyítja, hogy a kora gyermekkori képzés jelentősen javítja a felnőttkori egészséget. Összességében a kutatások eredményei azt sugallják, hogy az iskola egészségesebbé tesz és növeli a várható élettartamot - derült ki az Index Defacto blogjának írásából, melyhez hazai, a visegrádi 3-ak és egy skandináv országcsoport statisztikai adatait vettél alapul.
Először megnézték, van-e egyáltalán összefüggés az iskolázottság és a várható élettartam, illetve egészség között a Magyarországra, a visegrádi 3-akra és a skandináv országok egy csoportjára jellemző statisztikák szerint.
Mindhárom vizsgált országcsoportra igaz, hogy az átlagos élettartam az alapfokú végzettségűek között a legalacsonyabb, míg a felsőfokú végzettségűek között a legmagasabb. Például Magyarországon átlagosan 8 évvel élnek tovább a felsőfokú végzettségűek, mint az alapfokú végzettségűek. Az életstílus, a szokások, a magasabb jövedelem és a jobb munkakörülmények mind hozzájárulhatnak a megfigyelt összefüggéshez. A visegrádi országokban rövidebb a várható élettartam, és nagyobb a különbség az alap és felsőfokú végzettek élettartama között, mint Skandináviában.
A magas vérnyomás mutatóiból azt találták, hogy a legalacsonyabb végzettségűeknek a legrosszabb az egészségi állapota. Például Magyarországon a magas vérnyomás gyakorisága több, mint 20 százalékponttal magasabb az alapfokú végzettségűek körében, mint a középfokú végzettségűek körében. Összességében azt találták tehát, hogy a magasabb végzettségű emberek tovább élnek és egészségesebbek. A gyerekkori képzés és a későbbi egészség összefüggése a teljes cikkben