A fertőződés és a vakcináció kettőse tízszer annyi antitest termelődését eredményezi, mint a vakcináció csak magában.
Az Oregon Egészségügyi és Tudományos Egyetem (Oregon Health & Science University) kutatása szerint alapvetően két útja van a koronavírus elleni szuperimmunitásnak: az EurekAlerten megjelent sajtóközlemény alapján az oltottak áttöréses fertőzései és a természetes fertőzöttség utáni oltás okozhat nagyjából egy szintű, erős védelmi szintet, írja a 24.hu a Science Immunology szakfolyóiratban megjelent cikk alapján.
A tanulmány szerint gyakorlatilag mindegy a sorrend, a természetes fertőzés és a vakcináció hozza a legerősebb védettséget a koronavírus ellen. Az OHSU kutatója, Fikadu Tafesse szerint mindkét esetben nagyon-nagyon erős immunválasz jelentkezik a szervezetben.
A kutatók a vérből kimutatható antitestválaszt vizsgálták, és megállapították, hogy a fertőződés és a vakcináció kettőse tízszer annyi antitest termelődését eredményezi, mint a vakcináció csak magában. A kutatás az OHSU alkalmazottai között zajlott: 104 embert vizsgáltak, akiket Pfizerrel oltottak. Az alanyokat három csoportra osztották: azokat, akik nem voltak koronavírusosak, azokat, akik az oltás előtt voltak, és azokat, akik a vakcináció után lettek koronavírusosak, külön vizsgálták. Kiderült, hogy a hibrid immunitás minden esetben szuperimmunitással járt együtt, írja a lap.